Problem med växlar!

Gravedancer

Ny medlem
Gick med
17 Jun 2010
Ort
Gällivare
Hoj
2003 yamaha r1
Halloj!.

Någon som har haft samma bekymmer på sin retta,

Började med att växelpedalen brukade fastna då jag växlade neråt, så fick lirka upp den med foten, tog löst växelpedal m,m och rengjorde och smorde,

och idag då jag var ute och körde så fastnade den på 2ans växel får inte i någon högre!. växelpedalen är stum!. men 1an får jag i men neutralen är svår den måste lirkas i, fast det känns som att det är en växel halvt i ändå fast den ska vara i neutral!!.

Att tillägga är att jag har valtermotos fotpinnsats "quikshift" som gör att jag får 1an upp å resten ner!.


Behöver omedelbar hjälp!!!! vill inte sitta utan båge nu!!!

tack på förhand, // Gravedancer
 
Garanterat bara ta bort kåpan o kolla fjädern, antingen har fjädern gått av eller mothållet till fjädern.
Har råkat ut för de 2 ggr på min innan ja bytte motor.
 
stort jobb att komma åt fjädrarna?

Aldrig skruvat i hojj tidigare!. så funderade på om jag ska lämna in den ifall det inte kostar skjortan, eller om jag ska göra ett försök själv först :)
 
Last edited:
Den kåpan som sitter där växelförarn går in i motorn.
Sitter med 6 m6skruv, du kan ta bort den utan o tömma olja.
Ta bort kåpan så ser du fjädern
 
Nu har jag haft upp kåpan och lokaliserat felet!. inte fjädern dock, var själva växel väjaren eller vad man nu ska kalla den som det lossnat en bit ifrån, den som trycker i dom olika växlarna!. så nu är det beställt en ny sådan, måste beställas komplett med växelföraren!. 1450kr så det kan jag leva med!. :)

tusen tack för hjälpen
 
Nyheter
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Back
Top