Problem med Touratech hastihetsmätare...

Emil W

Ny medlem
Gick med
10 Apr 2005
Ort
Hässleholm
Hoj
KTM 620 SC KTM 525 EXC SM
Köpte en KTM 620 som där satt en Touratech hastihetsmätare på. Den fungerar inte så bra då den tappar minnet var ggn man stannar motorn på hojen.
Någon som vet hur man kan lösa det?

mvh Emil
 
Emil W skrev:
2214481 Köpte en KTM 620 som där satt en Touratech hastihetsmätare på. Den fungerar inte så bra då den tappar minnet var ggn man stannar motorn på hojen.
Någon som vet hur man kan lösa det?

mvh Emil
Nu har jag ingen tidigare erfarenhet av dessa mätare, dock låter det i mina öron som att backup batteriet i mätaren är kass. Brukar vanligtvis vara ett knappcellsbatteri, har du någon manual så kan du ju kolla där ifall du kan hitta vart det sitter.
 
jag har haft sönder mätaren i delar men hittar inget inbyggt batteri.... Det borde ju sitta ett. I inkopplingsschemat står att man ska ha en batteri box inkopplad på en kabeln vilket jag gjorde.. men då var mätaren igång hela tiden tills den tömt det batteriet.... skumt
 
Emil W skrev:
2214481 Köpte en KTM 620 som där satt en Touratech hastihetsmätare på. Den fungerar inte så bra då den tappar minnet var ggn man stannar motorn på hojen.
Någon som vet hur man kan lösa det?

mvh Emil

Ett tips är att snacka med David Johansson, sveriges enda Touratech Återförsäljare i Sverige. Hans kontor finns i Lidköping... Hemsida med kontaktinfo hittar du på http://www.touratech.se/ Han är service minded och riktigt bra att ha med att göra

//Mattias W
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top