Problem med kopplingen Yamaha Dragstar 650

Zotrix

Medlem
Gick med
3 Sep 2012
Ort
Mönsterås
Hoj
Honda 929rr Fireblade
Tjenare!

Som rubriken lyder så har jag problem med min koppling. Jag har märkt att hojen rycker till en del när jag lägger i ettans växel och står still. Så jag misstänkte att kopplingen inte frikopplar helt!

Så jag ställde upp den på ett depåstöd och la i ettans växel med kopplingen inne men ändå så rullar däcket ganska bra så kopplingen frikopplar inte helt.

Även när jag kört en längre runda och ska stanna till och lägga i neutralen är det väldigt svårt att få i den då växelpeten är väldigt seg...Men om jag stänger av motorn går det enkelt.

Så nu till er, vad kan det bero på?
Jag har läst lite att det kan bero på fel/dålig olja i motorn som gör att lamellerna klibbar ihop?

Väldigt tacksam för svar!
 
Till att börja med, alla hojar klonkar till lite när man står still och lägger i ettan, och alla våtkopplingar drar runt bakhjulet om det hänger fritt i luften, oljan skvalpar runt och drar med hela kopplingen, även om man frikopplar by the book.

Så långt låter det ju som att allt är som det ska, men har du kollat att du har korrekt spel på kopplingsvajern?
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top