Problem med kopplingen Yamaha Dragstar 650

Zotrix

Medlem
Gick med
3 Sep 2012
Ort
Mönsterås
Hoj
Honda 929rr Fireblade
Tjenare!

Som rubriken lyder så har jag problem med min koppling. Jag har märkt att hojen rycker till en del när jag lägger i ettans växel och står still. Så jag misstänkte att kopplingen inte frikopplar helt!

Så jag ställde upp den på ett depåstöd och la i ettans växel med kopplingen inne men ändå så rullar däcket ganska bra så kopplingen frikopplar inte helt.

Även när jag kört en längre runda och ska stanna till och lägga i neutralen är det väldigt svårt att få i den då växelpeten är väldigt seg...Men om jag stänger av motorn går det enkelt.

Så nu till er, vad kan det bero på?
Jag har läst lite att det kan bero på fel/dålig olja i motorn som gör att lamellerna klibbar ihop?

Väldigt tacksam för svar!
 
Till att börja med, alla hojar klonkar till lite när man står still och lägger i ettan, och alla våtkopplingar drar runt bakhjulet om det hänger fritt i luften, oljan skvalpar runt och drar med hela kopplingen, även om man frikopplar by the book.

Så långt låter det ju som att allt är som det ska, men har du kollat att du har korrekt spel på kopplingsvajern?
 
Nyheter
Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Back
Top