Problem med framgaffel..?

Visar sig att det förmodligen handlade om ett löst styrlager, läs väldigt löst. Fixas i verkstad.. ska återkomma med resultat!
 
När man rockar styret fram och tillbaka kände man styrlagret röra på sig
 
Låter som om du har mer än ett problem alltså. Eller en väldigt missvisande problembeskrivning i början av tråden. Styrlagret påverkar inte hur mjuk fjädringen är.
 
Det är möjligt att det är mer än ett problem, vilket lär visa sig på verkstaden.. Det är också mycket möjligt att stötarna jag känt upp i styret när jag kört över gupp bara har med styrlagret att göra. Jag är som sagt inte rutinerad på området, men på verkstaden sa man att styrlagret var så pass löst att det började bli farligt..

Det var bara styrlagret. Det fixades till för under 1000-lappen och nu känns allt bra igen. Blir så när man är oerfaren, svårt att veta vad felen kan bero på!
 
Last edited:
Nyheter
The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

Back
Top