Problem med extern disk, funkar till 50%

Henrik

Återfallsförbrytare
Gick med
30 Sep 2005
Ort
F18
Hoj
V4
Vad kan det vara för fel?

Har en HP dator med en lös disk. Man skjuter bara in den i själva burken när den ska anslutas, inga kablar. Den har fungerat felfritt i 1½år, tills jag skulle ta ut ett USB-minne.. "Ta bort maskinvara" eller vad det nu heter?!

Alla program som är installerade på disken, vägrar starta. "Sätt i en disk i Flyttbar disk G:" Har all musik ligger på den. Startar jag Winamp så kan jag inte spela nån låt, den bara hoppar över allt.

Men, går jag in på den här datorn så är det inga problem alls att komma åt & starta vare sig program eller musik/filmer. Det är bara alla genvägar som är som bortblåsta. Högerklickar jag på en låt i Winamp och väljer "Explore item folder" så kommer jag till Mina Dokument på C: istället :mad:

Har startat om flera gånger och gjort allt jag kan komma på, men skiten kvarstår. Vad bör jag prova?

*EDIT*

Felet hittat! Disken heter ju numera N: istället för G: av nån anledning, det är därför alla filer inte hittas. Dom pekar ju på fel disk. Hur fan ändrar jag det?! Så att den heter G: igen alltså.

*EDIT 2*

Plockar jag bort alla konstiga inkopplingar, typ SD-kort osv. så att G: blir nästa steg "i listan" så vägrar den ändå ansluta som G:. Den sista jag har nu är F: (DVD) men tar jag ut & stoppar in disken igen så kommer den trots det som N: :mad: Den har alltid hetat G: och den ska f-n göra det i fortsättnigen också!! :mad: :mad: :mad:

*EDIT 3*

Jävla idiotdator! Fick ändra i Kontrollpanelen - Administrationsverktyg - Datorhantering - Diskhantering och sen döpa om den till G: igen. Men varför heter den inte det när man startar om igen? Jag blir så trött på sånt här :4skrika
 
Last edited:
Nån som har nån idé om varför den inte kan fortsätta heta G: :confused:

Boot-ordningen är två interna diskar, följt av den externa & sen USB-portar. Nu har den börjat hoppa in på H: varje gång, ligger bara för en USB-port. Lagom trött på det här nu.. :huvet
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top