Privat byrå stämmer Skånepolisen

  • Thread starter Thread starter KGK
  • Start date Start date
Bra att dom håller koll på er så ni sköter er :D
Haha, förvisso men... Det har ju slutat med att man känner igen dom och dom vinkar så vinkar man tillbaka. Men dom har aldrig tagit oss för något men ändå varje sommar så kladdar dom ändå på oss. Men dom kanske bara är kära i oss :kär (Eller så måste dom kolla oss varje natt dom ser oss av någon konstig anledning? :död )

Tänkte på det där att bli kallad för saker... Då kan jag fan ta och stämma skiten ur alla jag känner! :mad: Alla har någon gång sagt "calle balle fikon skalle" till mig :D
 
Ja ska man börja stämma folk för att dom kallar en saker så skulle dom flesta ungdomar bli straffade hela tiden....
 
Ditt argument "likhet inför lagen" var alltså osakligt svamlande eftersom det är två skilda saker. Case closed.

Så du tycker alltså att det är helt okay när polisen kallar folk för diverse saker så länge dom inte hör det?? Då blir det likhet inför lagen.
Du tycker inte heller att man kan ställa högre krav på polisen än på
svensson??
 
dem8_176993a.jpg
 
undrar vilka som har tappat respekten, detta utspelade sig i ett område där man kastar sten på brandmän etc.

Det låter på ditt inlägg som att hela Rosengård stödjer eller deltar i stenkastningen, vuxna som unga.

I själva verket är det högst en procent av rosengårds 11000 ungdomar som håller på med stenkastning.

Det ger kanske en liten mer nyanserad bild. Alltså ingen kritik mot dig, utan bara att ditt inlägg var lätt att feltolka.
 
Det borde de bli också. Dessutom förstår du väl att det är ett problem om poliskåren är rasister?


Klart att polisen inte kan vara rasister, men jag förstår hur dom kan säga vissa saker. Hade det varit svenskar som danskar eller amerikaner som gjorde brotten så kan jag tänka mig att polisen hade kunnat säga dansk jävlar osv och det tycker jag inte är speciellt allvarligt. Kastar man sten och eldar upp hus så gör det mig ingenting om dom kallas saker. Tror inte polisen säger sånt om alla invandrare.
 
Problemet är inte bara att tala nedsättande om folk utan också om det verbala praktiseras ute på fältet - tex om de ska slå "apajäveln" tills han inte kan stå på benen längre. Detta är naturligtvis ren vedergällning och har inget med polisarbete att göra. Om vi inte bor i Ryssland såklart.
 
(1) Så du tycker alltså att det är helt okay när polisen kallar folk för diverse saker så länge dom inte hör det??

(2) Då blir det likhet inför lagen.
(3) Du tycker inte heller att man kan ställa högre krav på polisen än på
svensson??

(1) Sa jag verkligen det?
(2) Man kan fortfarande inte jämföra bananer och apelsiner.
(3) Sa jag verkligen det?

Prova gärna att läs och förstå inläggen du besvarar innan du kommenterar dem. Det besparar dig en del pinsamheter :)

För att förtydliga: Jag har ännu inte lagt några värderingar v.g. (1) och (3) i mina inlägg, var du fått de ifrån är obegripligt. För att bespara dig nästa inlägg där du, lagom upprörd och röd i ansiktet, frågar "men för helvete säg vad du tycker då" svarar jag redan här.

(1) Nej det är inte OK. Olämpligt ja, men till viss del förståeligt och definitivt inte brottsligt IMO. Det är en helt annan sak om de hoppar ur bilen och säger "du din apajävel kom hit med dig så ska du få stryk så du blir steril" till en person.

(3) Jo. Jag tycker åtalet är tramsigt. Polisen får tåla en del, det ingår i deras arbetsuppgifter. Dock inte hur mycket som helst. Den kvinnliga polis i Malmö som blev kallad hora och diverse andra tillmälen stödjer jag dock. Det är att ha gått över gränsen.
 
Han som kallade polisen för hora blev frikänd och så kommer 15-åringen som skriker "nöff" efter polisen också att bli.
 
Att en polis uttalar sig så om en människa har knappast och göra med just den ligistens handling utan varför det tas upp är för det kanske får en väldigt stor folkgrupp att tappa respekt och förtroende för poliskåren.

Men som vanligt dyker alla smygrassar upp på SH och ollar varandra på ryggen och fiser inte högre än en kommentar som "blir sugen på en 88" hahaha ni är bara för roliga.
Det va ju bristen på den respekten som skappa problemet.. att måla AINA på en polisbil hjälpte mkt (Vad är det de betyder? Den som går med skam eller nått sånt)
 
undrar vilka som har tappat respekten, detta utspelade sig i ett område där man kastar sten på brandmän etc.

Alla icke svenska bor inte i rosengård, och alla icke svenskar som bor runt om i landet beter sig inte på det sättet. Om det var okej eller inget att bry sig om hade det inte blivit en sådan grej av det.
 
Alla icke svenska bor inte i rosengård, och alla icke svenskar som bor runt om i landet beter sig inte på det sättet. Om det var okej eller inget att bry sig om hade det inte blivit en sådan grej av det.

Dom som inte tycker det är okej skriker ju sig hesa....drf det är liv....
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top