Priser på nya/beg MC???

Boris JR

Gudomlig sporthojare
Gick med
2 Apr 2003
Ort
Ja
Hoj
.
Ja ännu en tråd om priset på mc. JA jag vet att priset sätts av tillgång och efterfrågan!

Håller på och hjälper en kamrat att handla en 1L sporthoj och har blivit väldigt ställd över hur marknaden fungerar. Marknadskrafterna borde rimligtvis fungera i en branch som denna men så verkar inte vara fallet.

I detta fall så vill herren lägga 60-80kkr och få en modern 1L sportmoppe. Märke är mindre viktigt då köparen saknar preferenser och jag anser att det mer är personlig smak än någon reell skillnad.

Har surfat runt en hel del och kontaktat säljare på blocket samt ett flertal handlare.

Billigaste GSXR1000 -08 med 5 års garanti kostar NY 89900:-

Där finns ett flertal cyklar till salu för liknande pris hos flera oberoende handlare. Kontaktade då de 4 Suzukihandlare som ligger närmast mig och frågade vad de hade i lager och för vilka priser de kunde släppa cyklarna. De var mest intresserade av att sälja beg cyklar av motsvarande årsmodell för 90kkr. Uttagna 08-09 därmed med garanti som snart löper ut dessutom. Så jag gick vidare i livet och började maila säljarna på blocket.

Priserna på beg 08-09 verkar ligga på 75-85 kkr dvs ungefär lika mycket som cyklarna idag säljs ut för nya. Mailade och ringde ett flertal säljare och var intresserad men sa att en ny cykel kostar 89900 så ditt nuvarande pris är inte aktuellt för mig. Den vanligaste reaktionen var "men jag har ju betalat 140kkr för cykeln" eller " men den är extrautrustad med miniblinkers/(fyll i valfritt menlöst tillbehör för någon tusing)" när jag försöker pruta...

För i min föreställningsvärld så är en beg cykel som rullat 1 mil direkt värd 5kkr mindre än ny hos handlare. Är cykeln tagen i bruk och har rullat några hundra mil samt de 5 år garanti har tickat något år så är det minst 15kkr till.

Är det jag som är snål och tycker att folk övervärderar sitt skrot eller borde jag bara rekommendera kamraten att köpa en ny cykel?
 
Last edited:
Hade jag varit beredd att ge 90k för en hoj så hade jag tagit en ny 08 med 5 års garanti utan tvekan.
 
Jag hade nog köpt den nya hojen alla dagar i veckan. För vem vill ha en hoj som bara är 10k billigare men har rullat ca 1500mil-2000mil och garantin är på väg att ta slut?
 
Låter väldigt bra den där annonsen :-) Andrahandsvärdet är skyhögt i Sverige ^^
 
i dagsläget tycker jag att man lika bra kan köpa en helt ny äldre modell för ca 5-10kkr mer än en uttagen 08 som garantin går ut i sommar på och har redan rullat ca 800-1400mil.

Så du är inte ensam om att tycka att marknaden är så jävla skev, samma sak med att handla på firma kostar detsamma som köpa privat i många fall.:fyllisar
 
Handlarnas "restlager" på ett par årsmodeller gamla nya hojja tenderar att dumpa priserna.....dom står mest å tar plats och tickar pengar , ett mycket bra köp och oftast billigare än beggat , säljarna som vill ha mera (lite mera kan man nog begära beroende på service/skick/tillbehör och mil) iom att du slipper kostnaden för tex första servicen,dom fräna Akra piporna osov ....

även handlarna tar oftast mer betalt för tex en beggad -09(låga mil då dvs) än en "ny" -08 ... årsmodellen spelar ganska stor roll ..

När jag köpte Kingen så gav jag 109k(ny) , tittade samtidigt på en -10 (eller en -11 åxå nya) Bandit 1250 som kostade 120k om jag inte minns fel ... inget svårt val där inte :) ... om banditen stått osåld idag så hadde den nog legat runt hundringen gissar jag
 
Bara att köpa ny med andra ord. Begsäljarna får väl invänta att det lagret tar slut, alternativt sänka sina priser...

Just RM Consult finns det många varningstrådar för både här och på andra platser, men iom att den är ny kan man väl fixa garantiärenden på annat håll. :confused:
 
Köp den nya utan att tveka, begagnat ofta övervärderat, saknar garanti och en osäker historik. dom som inte övervärderar sina hojar vid försäljning blir av med dom, så utbudet på Blocket består ofta av dom hojar som är dyra.
 
Men hallå! att en hoj är inkörd måste ju betyda 10.000 plus på priset?
Eller så inte! jag gjorde en sån här tråd sist och kan bara hålla med, sjukt är vad det är!
 
Just RM Consult finns det många varningstrådar för både här och på andra platser, men iom att den är ny kan man väl fixa garantiärenden på annat håll. :confused:

Misstänker att det han har är gråimport, osäker på det där med garantier eller om det är försäkring han erbjuder.
 
Hur är det egentligen med garanti när man byter ägare ? Har läst på ett annat forum ej om mc där hävdar vissa att garantin är personlig ett avtal mellan säljare och köpare
 
Enda moddarna som egentligen är värda något är dom förändrar prestandan till det bättre och oftast kostar därefter! Visuellt skräp är en garanti för att ägaren ofta hellre fikar och tittar på hojen än kör den samt även för att han kommer övervärdera hojen för att den är i "fint skick".

Dock har dom flesta svårt att ta att dom gjorde en dålig affär och därför funkar inte ditt argument med att en ny kostar i stort sett lika mkt!
Din kompis bör köpa en ny hoj!
 
Jag fick min fabriksnya 2011 billigare än vad de begagnade var ute för.
Köp nytt om det inte är någon större skillnad, så får han ju njuta av ny-hoj-känslan med. :D
 
Har även tittat en del på Yamaha R1 och billigaste nya -09 kostar 99900 och då från Yamaha center Sundsvall.
Riktpriset på blocket verkar vara 90kkr och den billigaste går på 82kkr då helt utan tillbehör och rullat 1100mil samt har tickat 3 år på garantin.

Känns som min rekommendation blir en ny hoj ändå...

Å det tycker jag verkar helt rätt. Kan man köpa en ny modern sporthoj för under 100 kkr så tycker jag att det är jävligt mycket hoj för pengarna.

1995 fick jag en stor summa pengar som jag funderade på att omvandla till en hoj. Var just då inne på en glidare vilket jag aldrig varit vare sig förr eller senare. Då kostade en ny Suzuki Intruder 1400 105000 kr. Om jag jämför det priset med de du anger för nya sporthojar idag så måste jag bara säga att det verkar svinbilligt att köpa en ny fin sporthoj idag.

Jag tycker i o f s inte att beg.priserna är så höga men när man kan köpa splajders nytt och obrukat för så lite mer så skulle jag inte tveka. Det är ju så med pengar ( om man har fast jobb och inkomst) att det kommer alltid in nya och man ångrar mer att man inte gjorde en bra affär än att man la ut lite extra pengar.

Livserfarenhet från en gammal man!:)
 
Last edited:
Nu är jag lite petig, men det är väl inga hojar som har 5 års garanti i Sverige?
Som jag ser det.
Garantin på hojen är 1 år eller möjligen 2 år.
5 års garantin förutsätter att du gör tilläggs(garanti)betalningar varje år genom att göra all service, och minst serva en gång om året oavsett körsträcka hos firman som sålt hojen.
Och bor man inte i Ulricehamn så blir det inte så billigt.
Och lönar det sig betala x antal 1000-lappar för att byta olja och filter i Ulricehamn?
När Q8 SBK 10W-50 kostar 1400kr för 20 liter hos SWEDOL.
Men alla meckar inte själv.
Men visst hade jag i Göteborg kunnat tänka mig en ny GSXR 1000 från Ängelholm för 79995 kr.
http://www.blocket.se/angelholm/Suzuki_Gsxr__Helt_ny__39770055.htm?ca=15&w=3
Om jag var förare nog att hantera den.
Vilket jag inte är. :(
 
Last edited:
Sukkan har 2 års grundgaranti , med 5 års "KGK" garanti (förlängd) , med krav på service hos auktoriserad Sukka verkstad (stämpel) ....det gör mig inte ett spår då jag inte har någon somhelst lust att mecka ...putsa e roligare :) (gäller från köpedatumet...dvs inte from 2009 som är årsmod,utan 2011 när jag köpte den)

Men 2 år gäller egentligen oavsett sålänge hojjen är skött enl instruktionsboken....dock kan det vara svårare att få igenom eventuella garantiärenden om du inte har en endaste servicestämpel på din 1,5 år gamla hojj med rasad vxllåda
 
sitter själv och funderar på att införskaffa mig en ny 1000cc och har kollat en del på just dom som TS länkar till men som jag uppfattar det så är hojarna importerade vilket då gör att försäkringsbolagen ger mig en så mycket högre premie så det är inte värt det så jag skulle nog hellre köpa en svensksåld fast den är lite dyrare.
 
sitter själv och funderar på att införskaffa mig en ny 1000cc och har kollat en del på just dom som TS länkar till men som jag uppfattar det så är hojarna importerade vilket då gör att försäkringsbolagen ger mig en så mycket högre premie så det är inte värt det så jag skulle nog hellre köpa en svensksåld fast den är lite dyrare.

WTF? Hur tänkte du där?

När ett företag nyimporterar fordon så kan du inte efteråt se i regbeviset att fordonet är importerat av någon annan än generalagenten. Det syns bara om man importerar fordon som redan varit registrerade.
 
Nyheter
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

Back
Top