Nu missade du stridsropet framför alla. "Krängt"
Det har du rätt i, hur kunde jag missa det? Men det kan vara bra för Markus att lära sig några synonymer till det ordet. Jag bjuder på dem.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Nu missade du stridsropet framför alla. "Krängt"
Vad gafflar du om? Ditt exempel handlar inte om politik eller samhälle enligt din egen definition.QUOTE]
Jag gafflar så mycket jag vill
Till er övriga med grin-Olle attityd; Visst mitt exempel var kanske inte helt rakt på topic, men jag fick fram budskapet ialla fall hahahahaha
Jag förstår att det är förvillande. Finns ingen riktig logik i det.
Politisk korrekthet är när man lindar in sanningen i en massa bomull så att ingen ska bli stött eller sårad av det man säger. Undantaget om det gäller vita män. Helst medelålders och straighta. Där är det politiskt korrekt att skrika ut sitt hat så högt man kan.
En grundregel för att vara PK: Kan någon, om än med extremt livlig fantasi, få för sig kalla dig homofob, rasist, kapitalist, mansgris, gammalmodig eller trångsynt pga av det du tänker säga = Håll käften eller applicera korvgubbes pk-filter. Då är du safe.
Jag gillar safe, så det kör jag på![]()
För oss som inte är betagna av kvinnan i fråga är det inte riktigt självklart vem det är...Bild på något fruntimmer
För oss som inte är betagna av kvinnan i fråga är det inte riktigt självklart vem det är...
(provade att upprepa google tricket, men misslyckades)
För oss som inte är betagna av kvinnan i fråga är det inte riktigt självklart vem det är...
(provade att upprepa google tricket, men misslyckades)
Genast lite lättare, dock ser det ut till att mitt ignorefilter fungerar rätt bra, jag lyssnar en del på radio(P3) och har hört namnet, men jag kan inte minnas något kvinnan har sagt, någon gång.Det hörs två röster i klippet. Slut på ledtrådar.
PK är inget som faller i god jord på SH.
I den riktiga världen utanför är den lika dant.
Man står för det man tror på och PK är inte det man tror på![]()
Indeed. Så fort vissa känner sig trängda i en debatt och saknar motargument så hävdar de helt enkelt att motståndaren är "PK", och tycker sig på så vis ha avslutat debatterandet till sin egen fördel.
-edit- att vara politiskt korrekt på SH.com är uppenbarligen samma som att inte ha en fullständigt negativ inställning till invandring.
|
Piaggio-gruppen tar över importen av Piaggio, Aprilia, Moto Guzzi och Vespa
Det händer en hel del när d... |
|
|
|
Katalogen börjar ta form!
Stora Motorcykelkatalogen 2... |
|
|
KTM och Husqvarna återkallelser
Pressreleaser från KTM och ... |
|
|
Provkörning pågår: KTM 1390 Super Adventure S EVO
Vulkanen Teide vakar över o... |
|
|
Äventyr i Algeriet
I januari åker Allt om MC t... |
|
|
Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO
I ett maffigt bergsområde, ... |
|
|
Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO
I ett maffigt bergsområde, ... |
|
|
Lite fler live foton på KTM 1390 Super Adventure S EVO!
Direkt från Teneriffa! Förs... |
|
|
CIAO ITALIEN!
Pressrelease från KTM: ... |
|
|
Nu jobbar vi med Katalogen!
Idag startar vi det digra a... |