Polisen tog mig och 2fast42 för olovligkörning

Haha har läst hela tråden nu och jag har blev bara mer och mer förvånad för varje sida. Detta var nog bland det knäppaste jag läst som poliser gjort. Att dom har noll koll om körkortsfrågor och dylikt är då ingen nyhet för mig. Har ett bra exempel ifrån när jag tappade körkortet ifjol.

OT!!!;
Körde en herrans massa km/h för fort i min surförti och kortet rök på plats. Farsan och jag diskuterade massor om jag skulle få tillbaka körkortet eller om jag skulle bli tvungen att ta om det. Eftersom jag tog Lätt-mc 2006 och bil 2007 så sa min far att prövotiden för mc och bil är två skilda saker, nej sa jag, prövotid börjar gälla från och med första körkortsutfärdandet. Han trodde mig absolut inte och frågade en polis! Polisen sa att jag absolut skulle bli tvungen att ta om körkortet eftersom min prövotid för bil inte gått ut än, att jag tog lätt-mc för över två år sedan spelade absolut ingen roll. Gissa vem som fick tillbaka sitt körkort på julafton 2008 ;)?
 
Exakt, prövotiden är två år från det att du har tagit ditt första körkort.
Sen är det väll så att fastän man inte har prövotid och körkortet blir indraget i mer än ett år så får man väll ta om det?
eller har jag missuppfattat något
 
*/ ?>
Nyheter
BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Back
Top