Polisen och strutsen!

Penguin

Helmet time is good time
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Märsön
Hoj
929
Äntligen har de fått göra lite nytta! :rolleyes:

Saxat ur UNT idag:

"Anfallande förvildad struts avlivades

2003-05-03 14:54

Av:Göran Palm
Den förvildade struts som setts i Örsundsbrotrakten de senaste månaderna har nu infångats och avlivats. Det skedde vid en gård i Östersta by, en halvmil söder om Örsundsbro.

Strutsen kunde fångas efter stor dramatik. Den hade gått till attack mot ortsbefolkningen de senaste dagarna, bland annat hade den jagat en kvinna flera varv runt soptunnorna på gården. Varken barn eller gamla vågade gå ut.
Polisen fick på lördagsförmiddagen larm om att strutsen hade infångats på en bondgård i byn Östersta, nära Litslena. Man hade lyckats kasta sig över den och brotta ned den på marken. Där lyckades man binda benen på den stora fågeln.
Polisen kontaktades och ryckte ut vid 11.30-tiden, och avlivade senare strutsen.
Strutsen observerades första gången i slutet av januari i år. Många såg den de närmaste dagarna, och polisen gav ett jaktlag i trakten i uppdrag att försöka skjuta strutsen som antogs lida av den starka kylan samt bristen på mat och vatten.

Farlig i frihet
Man lyckades dock inte skjuta den, trots att den har setts på flera platser i Litslenatrakten där den sökte sig fram till gårdar för att finna mat. Eftersom en struts är farlig i frihet, den kan sparka och riva ihjäl en människa med sina skarpa klor, så började ortsborna ledsna på den farliga fågeln. Barnen blev också rädda för att gå ut och leka.
Varifrån strutsen kommit vet man fortfarande inte. Den torde ha rymt från någon strutsfarm, men ingen sådan vill kännas vid detta."
 
Trodde det handla om apstruts....

Därför ska man ha hagelgevär hemma. Man vet aldrig när strutsarna kommer ut på gården

750RR
 
Nyheter
BMW F 450 GS ”Din bästa kompis” 

Screenshot Nya BMW F 450...

Nya MV Agusta Brutale 800

MV Agusta Brutale har länge...

YAMAHA Tracer 7 OCH Tracer 7 GT Y-AMT

Inför 2026 uppdateras maski...

Ducati lanserar racingakademi för framtidens stjärnor

Ducati presenterar, i samar...

Nu startar mässan i Milano

Nu åker vi på redaktionen n...

EU:s fartgräns för MC stoppad

SMC, FIM och FEMA har lycka...

Femte generationen Monster är här

Legendariska Ducati Monster...

Påvens BMW R18 utauktionerad

Den 3 september 2025, under...

GGN 2025, värsta hittills !

Conny Bohlin, VD för Nordic...

Bildsvep – GGN 2025

På plats i depån på årets G...

Back
Top