Plastspackel eller Glasfiberspackel

Bjorken#232#

Hoochi mama
Gick med
9 Feb 2004
Ort
Skåne
Hoj
R6 07 Räser
Tänkte reparera ett större hål i en abs kåpa till mc:en. Ska armera med glasfiberväv men vet inte vad jag ska använda för spackel.Har kollat på biltema och kan inte komma fram till vad jag ska använda, plastspackel eller glasfiberspackel? Någon som har erfarenhet av detta?
 
glasfiberspackel är nog fel att använda då det blir stenhårt, ett helsike att slipa och att det är risk för kåpan att spricka i lagningen.. dock har jag inga erfarenheter kring plastspackel.

vilken kåpa är det? hur stort är hålet?
 
Väv (eller matta) används ihop med flytande matris, exempelvis polyester. Spackel används för att jämna till ytan sedan.
 
Jag tänkte fylla igen hålet på bakkåpan där passagerarsadeln sitter. Har gjort en form i gipsväv. Om man tittar på biltemas grejor , "vilket preperat" ska jag använda då?
 
Nyheter
Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Sommarauktion hos Antiqueweb

Svenska Antiqueweb avslutar...

HJC stärker kundrelationen

Pressrelease från HJC Helme...

Sportsterbygge i nästa nummer

I Allt om MC nummer 8 komme...

Dags för gräsgasa hos Hydet

Den 1 augusti kör Hydet MC ...

Back
Top