Placering av inbyggnadsugn - matos

FreddaAbborre

Fina fisken
Gick med
29 Aug 2004
Ort
Lund
Hoj
Moto-Martin Z1 900, Z1 -74, Z1000 -78 to be superbike, VFR400 Repsol
Ska byta kök och letar nu inbyggnadsugn.
Vill montera ugn + micro i ett skåp som inte är i anslutning till köksfläkten.
Var in till HTH och snackade lite om det och fick då tipset att leta efter en ugn som går att utrustas med fett/matosfilter.
Problemet är att hitta ugnar där man faktiskt kan hitta det till, endera dåligt specat eller omöjligt att se.
Är ett sådant filter helt onödigt, rätt ok men funkar utan eller av karaktären "jag dör om jag inte har ett fettfilter i ugnen)?

Konstruktionen på filtret är ju inte direkt avancerad och det känns som det relativt regelbundet behöver rengöras.
Andra tankar kring detta?
 
Om det är liknande sådana som finns i spisfläktar som inte har utsug så lär det funka alldeles värdelöst och behöver rengöras titt som tätt.

Nu blir det väl sällan riktigt lika mycket os från ugnen som från en stekpanna dock.
 
Jag har en sån setting och har inte sett röken av filter. Var finns det nånstans? :va Ett sådant filter är inte nödvändigt, inte i mitt hushåll iaf.
 
Fläkt/filter till ugnen? Vi har aldrig köksfläkten igång när vi kör nåt i ugnen, det har aldrig behövts.. Vad skulle det vara bra för? Ugnen är ju nästan tillsluten ändå, det är först när man öppnar den det kan komma ut ånga. Och att det luktar mat/kanelbullar/valnötslimpa i huset tycker jag bara är trevligt. Fläkt till ugnen är ett ickeproblem, så köp du valfri ugn och montera bara, det blir utmärkt. Så vida du inte typ tänker flottyrkoka munkar 12 timmar per dag, men det brukar man väl inte göra i ugnen till att börja med ändå..
 
Jag har inbyggnadsugn i ett skåp som inte ligger i anslutning till fläkten och enda gången jag saknar fläkt är när något med Gorgonzolaost befinner sig i ugnen, inte annars.
Finns det en fläkt i samma rum som är någorlunda kraftig så suger den ändå ut det lilla os som kan uppstå efter en stund.
 
Tack för allas kommentarer, går på känslan att det förmodligen inte spelar så stor roll.
 
*/ ?>
Nyheter
Verksamheten säkrad på Gotland Ring!

Det har varit många turer k...

Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Back
Top