Påbackad MC, f*n vad irriterad jag blir

Skalman skrev:
Tack för all sympati och alla tips :bow . Farsan, han som äger bågen (försäkringsbolaget är medveten om att jag också nyttjar hojen så det är ingen skenförsäkring), har ringt försäkringsbolaget och det kommer säkert att lösa sig. De vill ha alla uppgifter och ska ta kontakt med bilägarens f-bolag osv.

Jag ska göra allt som står i min makt för att han ska få så kännbart straff som möjligt - både ekonomiskt till mig och böter/körkortsindragning för smitningen. :) Så lätt jävlas man inte med mig.

Hörde nu precis att bilen är oförsäkrad. Ytterligare ett brott som idioten ska få böta för :D

Edit: Tror jag ska köra och spana in: Lamin T. Korsörvägen 22B, Malmö....

Hmm. Du ska nog vänta lite och se hur det löser sig med pengar från försäkringsbolag eller liknande innan du går till handgripligheter. Fast åka förbi med kamera och dokumentera skadorna på hans bil kanske inte är fel :rolleyes:

Lycka till och håll oss uppdaterade
 
Nejdå, inga handgripligheter här inte. Det får farbror blå sköta =) Men jag vill gärna ha koll på personen ifråga, han ska inte tro att han kommer undan i alla fall.
 
Ägaren av bilen är en ung, mörkhyad "nysvensk". Detta sagt utan att på något sätt vara rasistisk, endast konstaterande av fakta.

Pratade med en av hans grannar idag, därav vetskapen om vederbörandes ursprung.
 
Last edited:
Hade han körkort då? Kan någon av vittnena kanske identifiera föraren? Vore ju trevligt om han åkte dit lite..
 
1930:- är självrisken om det går via trafikförsäkringsföreningen som en parkeringsskada det är 5% av basbelopppet.

Men i ditt fall ska det inte göra det för du vet ju vem som kört på din hoj.

Men du lär få ligga påom det ska hända nåt, gör skadeanmälan till ditt bolag, och polisanmälan.
 
Nyheter
Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Smarta garageprylar från IVON!

IVON motorcykellyft, 450 ki...

Med ny V-twin och monocoque-ram

Ducati presenterar nya Hype...

Slutstrid i MotoGP

MotoGP-säsongen börjar lida...

Back
Top