På hemligt uppdrag i skogen

Vad är det för fjös ni håller på med i den här tråden?

Bygg dig en sån här sen är saken biff! Börja träna redan nu så du orkar hålla upp skiten sen! :tummenupp

[YOUTUBE-ID]PBidMrVPWn0[/YOUTUBE-ID]
 
Jag är betydligt snabbare än så på att fälla den grovlek vi diskuterar här, speciellt om man skiter i varåt det faller.

En normal trädfällning där jag är nogrann gör jag väl på 2-5 minuter.

Men pratade vi inte ca 30 cm i diameter? Det tycker jag är rätt normalt, eller iaf inte så litet att man inte behöver anfalla utan respekt.. Men är det mycket plats och man vill göra det snabbt, Stort riktskär - sen bara fälla så går det ju såklart snabbare, men 3 - 4 sekunder kan nog bli en aningen stressigt..
 
Men pratade vi inte ca 30 cm i diameter? Det tycker jag är rätt normalt, eller iaf inte så litet att man inte behöver anfalla utan respekt.. Men är det mycket plats och man vill göra det snabbt, Stort riktskär - sen bara fälla så går det ju såklart snabbare, men 3 - 4 sekunder kan nog bli en aningen stressigt..

Dryga 30 sek med yxa
[YOUTUBE-ID]dxLFPB5K7jo[/YOUTUBE-ID]

2-3 sek med Motorsåg
[YOUTUBE-ID]qj96J0tqLEo&feature=related[/YOUTUBE-ID]

V8a :lol

[YOUTUBE-ID]FvAI7-Qa2Io&feature=related[/YOUTUBE-ID]
[YOUTUBE-ID]E9x8rBKC4BE&NR=1[/YOUTUBE-ID]
 
Last edited:
Hur har det gått? kom inte o säg att du inte fått ner skiten än!!
 
Mässingspik, eller vässade mässingsrör is the shit.
(banka in så mycket mässing du kan i stammen, en spik dödar inget träd)

Björkar kan man ringbarka/jacka på våren så savar dom ihjäl sig.

Fast bäst är DDT, lite svårt att komma över nuförtiden bara...

Kopparspikar är det väl ändå?

Aspar ringbarkar man på vintern, då saven gått ner i rötterna. Gör man det under trädets bästa period d.v.s våren så skjuter rotsystemet bara tusen nya skott. (det vet ni som huggit sly vid fel tid, och sedan återkommit nåt år senare för att mötas av veritabla häxkvastar som sticker upp ur jorden)

Hur just björkar reagerar vet jag inte, det där med "sava ihjäl sig" var nytt. Iaf på trädområdet :hihi
Men jag skulle inte bli förvånad om en vinter-ringbarkning ändå får samma resultat.
 
Last edited:
Ge en nordkorean en hundring (räcker till 7 ton ris i det landet) så kirrar han Kärnvapen typ 27T till dig, Poff å trädet är borta. eller så skruvar du på en ljuddämpare på motorsågen, typ jardine eller devil, då kommer den låta som Jäjms bånds pikkadoll
 
Nyheter
EU:s fartgräns för MC stoppad

SMC, FIM och FEMA har lycka...

Femte generationen Monster är här

Legendariska Ducati Monster...

Påvens BMW R18 utauktionerad

Den 3 september 2025, under...

GGN 2025, värsta hittills !

Conny Bohlin, VD för Nordic...

Bildsvep – GGN 2025

På plats i depån på årets G...

Wunderlich vindavvisande väskor

Pressrelease om nyhet från ...

GGN Shakedown – Stark Varg EX!

MysEnduro i Laxå I sönda...

Bike nr 10 lämnad till tryck!

Nästa nummer av Bike är som...

Missa inte Katalogen 2026!

  Stora Motorcykel...

Flera stora stjärnor till 2025 års Gotland Grand National!

David Knight, Ducati Åre...

Back
Top