Otäck bilcrash på bana [film]

Kay

#15 - O'Kay racing!
Gick med
21 Apr 2003
Ort
Malmø
Hoj
Firestorm
Detta är nog den ruskigaste bilcrash jag sett, mycket pga den våldsamt bra kvaliteten på filmen, plus ljudet när ferrarin smäller in i porschen... Låter nästan ljudlagt.

http://www.selsys.demon.co.uk/japancrash.wmv

Hur som helst, trot om ni vill... -killen i den övertända ferrarin överlevet (!) och stämde ban-arrangörerna och fick 6 millioner kronor pga det var pace-bilens fel att han fick väja undan sådär.

Aja, "enjoy" kanske man inte skall säga. *ryser*.
 
med andra ord så såg han inte ett skit i regnet å så va han tvungen att väja en del.. jobbigt läge


e de porchen som smäller först eller e de ferarrin? ser ut som om P smäller å sen tar de sig i F
 
Fy satan vad otäckt!!!

Hur klarade han sig levande, det är ofattbart, dom var ju inte snabba med brandsläckaren heller direkt,.....
 
HönaPower skrev:
Fy satan vad otäckt!!!

Hur klarade han sig levande, det är ofattbart, dom var ju inte snabba med brandsläckaren heller direkt,.....
Det var ju bara den ena (porschen) som klarade sig. Den andra bilen var ju totalt övertänd, tror inte det går att överleva i den :va
 
En otäck crash men ljudet måste vara pålagt efteråt!
Varför hör man annars bara ferarrins och porschens mototljud och inte dom andra bilarna?

Förarna är klädda i brandsäkra dräkter som ger 100 procentigt skydd mot eld i över 30 sekunder men det var ju det 3 dubbla som killen tydligen satt kvar i bilen så han måste ha haft verkligen tur.

Kan man verligen stämma arrangören för en sådan sak?
Det är väll föraren som skall anpassa farten under rådande omständigheter?

Låter lite USA över det hela.
 
MT skrev:
Det är väll föraren som skall anpassa farten under rådande omständigheter?

Mja, racebanan skiljer sig nog från den vardagliga trafiken. Läste hela texten som fanns länkad tidigare i tråden och anledningen till att han körde av var pga att han körde in i pacebilen som hade hållit helt fel hastighet. Därtill har arrangörer som sagt en ansvar att få ut vederbörande i rimlig tid vilket inte en och en halv minut i en eldboll svårligen kan betraktas vara.

/O
 
Nyheter
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Back
Top