Oseriösa handlare

Varför skull Sulas tro att du skulle komma och köpa hojen när du på intet sätt knutit upp affären?
Hur många snackare tror ni kommer in och säger sig ska köpa?
Så om nån kommer med pengar så är det ju han som vinner!


Håller med...finns hur många snackare som helst som ska köpa,men det blir aldrig någon affär,man kan bli trött för mindre,,det är väl bara och lägga en liten slant om man verkligen vill ha objektet.
Brukar inte vara några problem att komma överens med en säljare om man är tydlig och båda är överens om vad som gäller,det bästa är väl ändå någon form av kontrakt.
 
Last edited:
Men allvarligt talat: finns det bara idioter kvar som har motorcykelintresse och som är medlemmar här på SH?? :va

"dåligt rykte enligt många"

Ska man klaga och klanka ned på ett företag så var åtminstonde så manlig (el kvinnlig för den delen :krama) att ni själva kommer med FAKTA i från VERKLIGA HÄNDELSER som ni SJÄLVA upplevt och inte massa lösa rykten, påståenden mm som det inlägg jag nu quotar som är ett av dom mest patetiska jag sett här på SH!! :arsele

Ingen rök utan eld ASG :) Vågar du chansa så handla på den skitfirman.
 
Vad är detta för en jävla skittråd...???
Hänga ut handlare som inte har någon chans att ge sin syn på saken...???
Vid det här laget bör alla veta att det finns ett organ som inte gör annat än sysslar med konsumenttvister. De kallas Allmänna reklamationsnämnden (ARN). Om ni känner er orättvist behandlade av en handlare - vänd er dit istället för att starta skittrådar på SH...!
 
Eftersom Banditen inte gick att provköra vid besökstillfället skrevs inga papper, vi kom överens muntligen. Självklart har han rätt att sälja cykeln i juridisk mening, däremot tycker jag att det är moraliskt tvivelaktigt.

Hur många snackare tror ni kommer in och säger sig ska köpa?


När tråden ändå är lyft:

Om TS till exempel blivit av med körkortet eller kommit i ekonomiskt
trångmål efter första besöket och därför bestämt sig för att inte köpa hojen då?

Sulas kunde haft vittnen på att avtal ingåtts och sedan fått
tacka nej till andra spekulanter eftersom hojen var såld.
Eftersom TS inte hade lämnat sina personuppgifter eller
annan kontaktinformation så hade Sula googlat fett och
hårt för att hitta honom för att sedan skicka en faktura på 5 000:-

Hade då TS gladeligen betalt Sula?

Hade TS efter det skrivit på sporthoj och prisat Sulas principfasthet?
Rätt skall vara rätt och ord gäller och allt det där?

Eller? :rolleyes:

/e
 
Jag har i min verksamhet helt slutat att "hålla på den tills ....." för det är i 99 fall av 100 skitsnack. Kunden återkommer oftast inte på utsatt datum och köper varan. Detta leder till att jag kan behöva säga nej till betalade kunder innan det och det är ingen bra situation.

Vill kunden köpa så skriver man antagligen på ett bindande avtal eller lägger upp pengarna direkt. Jag ser alltid "jag ska tänka på det" och "jag ska fundera lite" som ett sätt att snyggt sätt att lämna butiken.

Dömer ingen och friar inte heller utan ger bara min syn på hur man som affärsman tyvärr måste tänka.
 
Vad är detta för en jävla skittråd...???
Hänga ut handlare som inte har någon chans att ge sin syn på saken...???
Vid det här laget bör alla veta att det finns ett organ som inte gör annat än sysslar med konsumenttvister. De kallas Allmänna reklamationsnämnden (ARN). Om ni känner er orättvist behandlade av en handlare - vänd er dit istället för att starta skittrådar på SH...!

Nej för helvete...
Det är ju bättre att kasta skit på en handlare gömd bakom ett nick.
(OBS! ironi)

Det är väl den lättaste sak i världen att uttrycka sig mot en handlare och det görs omedelbums om handlaren var själv i butiken och inte svarade på första samtalet...

Ska vi tillåta handlare hänga ut knepiga kunder på ett internetforum?
Kan SH upplåta en forumsdel för sådant?
Kommer finnas mycket att skriva där! :D
 
*/ ?>
Nyheter
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Äntligen!

Om du, som jag, ständigt åk...

Missa inte förköpstävlingen

Jul närmar sig och även om ...

Sista chansen!

Nu är vi inne på sluttampen...

Piaggio-gruppen tar över importen av Piaggio, Aprilia, Moto Guzzi och Vespa

Det händer en hel del när d...

Katalogen börjar ta form!

Stora Motorcykelkatalogen 2...

KTM och Husqvarna återkallelser

Pressreleaser från KTM och ...

Back
Top