Orimliga skatter i detta landet

Dee_cati skrev:
Är det någon här som på fullaste allvar tycker att det är förskräckligt att göra något svart nuförtiden? För varje enkrona jag sparar undan från staten känns som varje intjänad tiokrona vitt.

Det är okej om du är hantverkare, för då går du ju ändå raka vägen till bolaget och köper brännvin för pengarna - och då tar staten hand om alltihop i alla fall... :tummenupp
 
Flyer skrev:
Det är okej om du är hantverkare, för då går du ju ändå raka vägen till bolaget och köper brännvin för pengarna - och då tar staten hand om alltihop i alla fall... :tummenupp

Hantverkare köper smuggel. :fakta
 
morlock skrev:
Borde man inte isf få ränta på de pengar man "lånat" ut till staten?

Kanske, kanske inte, det är ju trots allt inte staten som tvingat dig att förvara pengarna på statens konto under tiden, du kan ju skattejämka under året och då behöver man ju inte förvara pengarna hos skatteverket.

-inte statens fel om man är dåligt påläst.
 
andersbrink skrev:
Svartjobb är det som får villor ägda av småbarnsfamiljer i Sverige att inte rasa ihop av brist på underhåll. Pengarna kommer iaf tillbaks in i statens kassakista förr eller senare - skillnaden är att man haft kul/nytta lite längre/mer än om det hade gjorts vitt. I längden jämnar det ut sig med automatik. Svartjobb i stor skala däremot, bussa polisen på't om du vet nåt - för de pengarna lär inte stanna inom Sveriges gränser.

Sant sant, jag ger inte mina pengar till de som skickar det vidare till utlandet, inte heller till droghandlare. Men just ja, jag laddar ju hem film :brinnerup Då sponsrar jag ju knarklangarna enligt APB :(

Och även när jag jobbade som hantverkare så hämtade jag min egen sprit i tyskland, skulle aldrig förse Staten med spritpengar, det är smutsigt om nåt att bidra till deras monopol.
 
Deimos skrev:
I veckan får alla där jag jobbar den årliga bonusen.
Jag får 4600:- efter skatt. Före skatt är det 9800:-. Alltså 5200:- i skatt.
Det är helt orimligt att staten får 600:- mer än mig av den bonus min arbetsgivare betalar ut till mig.
(kan säkert få tillbara några kronor om jag tar upp det i deklarationen men knappast så det ens blir 50-50 ens)

Jag vet vilka jag INTE kommer att rösta på nästa val........ :mad:

Nu läste jag inte hela tråden, så nån kanske har svaret redan, men det är brukligt vid sådana här extra utbetalningar att lägga 55% skatt, för att garantera att man inte betalar för lite skatt och får betala tillbaka vid deklarationen. Det du betalar mer nu får du igen nästa år, eftersom du betalat för mycket i skatt. Tycker iof det är lite löjligt att göra så, men på mitt jobb görs det likadant, vilket gör att ma får låna ut pengar till staten helt ofrivilligt.

/Pajje
 
Nyheter
En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top