Originalmunstycken? Blackbird -97

Thunderhd

Ny medlem
Gick med
15 Mar 2015
Ort
Trollhättan
Hoj
-97 Honda blackbird
Tjena!
Köpte en Blackbird förra sommaren som det satt micron slip-on dämpare på.
Den gick inte helt rent men sket i det och körde ändå! ??
Hur som helst så är det nu dax att fixa problemet innan säsongen drar igång.

Det sitter 42 lågfart i alla fyra fuggar och 142 högfart i dom yttersta och 145 i dom innersta

Jag tror den skulle må bra av lite större huvudmunstycken!

# vad är originalstorleken?

# Är original luftfilter att föredra?

# dynojet-kit?...

Tackar på förhand / Thomas
 
#Ditt lågfart som sitter i är original , original högfart är 140 och 142, så du har lite större.

#Fördel med öppet tvättbart filter är att det är tvättbart och att du får lite mer effekt efter nödvändig bestyckning.

#nja.. visst, du får mer effekt men det är inte så mycket att det är värt pengarna, men hittar du ett kit på rea så köp det =)

Jag tycker att bestyckningen för enbart ett slipon är rätt med det som sitter i, att byta till typ KN behöver du bestycka om hojen och helst kör den i bromsbänk för att få ut effekten.
Det jag tror du behöver om hojen går lite kasst, en stor service, stift, olja+filter, luftfilter, en ultraljudstvätt av förgasarna och en synkning av förgasarna
 
Nyheter
BMW F 450 RR 2027
BMW F 450 RR 2027

A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...

Ducati Panigale V4 2027
Ducati Panigale V4 2027

Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...

Aprilia skriver historia
Aprilia skriver historia

Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...

Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS
Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS

Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...

Finslipning av Ducati-crossarna till 2027
Finslipning av Ducati-crossarna till 2027

Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...

Nytt i MotoGP till 2027
Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...

Fyra nya Triumph-modeller
Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...

Seriösa mc-kläder till bra pris
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...

Márquez obeveklig i Misano
Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anordnade vi en tävling där förstapriset var en säsong med nya Yamaha R7. Tävlingen blev ...

Back
Top