Onödig fråga om luftintag R1

CAPTAIN AWESOME

Ny medlem
Gick med
9 Apr 2007
Ort
Oslo
Hoj
Gixxer 750
Vart sitter luftintaget till luftburken på den första generationen, är ju inte som R6:ans eller senare R1:or....

Ja jag vet att den är så in i helvete onödig den här frågan men har ju stått braa mångra ggr å glott på dem utan å fatta vart den suger in luften:va
 
Okej, så det fanns alltså inget naturligt insug till luftburken utan den tjuvade luften under tanken? Måste ju isf bli betydligt sämre effekt, dels onödig turbulens på luften genom att inte leda in luft under tryck och dessutom varm sådan!
 
Som sagt, den suger luften undertanken som den får från gliporna melan ram å tankt på sidorna.
Mellan motor och luftburk ligger en isolermatta som håller värsta värmen borta.
Man kan modifiera orginalburken lite men var försiktig för vacumförgasarna är inte roliga om insugsidan ändras för mycket...gasvaret blir jäkligt skumt.

qb carbon säljer en modifierad lufburk som har en snabel ned under ramens framkant....men räkna med seriöst bestyckningsjobb med den modifieringen, byt helst till flatslides.

När det begavsig så testade jag en modifiering som Ivan´s performance tetsat fram och det gav lite...men inte så man svimmade.
Här: http://www.sporthoj.com/forum/showthread.php?t=56873
 
Nyheter
Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Back
Top