Omkalibrering vid ny drevning på gsx1000r

mrabarth

Ny medlem
Gick med
13 Mar 2004
Ort
Umeå
Hoj
GSXr 1000-01 turbo motoriserad sportbil
Hejsan!! Nu ska jag till att dreva ner min Gsx1000R -01 turbo maskin från 17/42 som är orginal, till 16/48 vilket gör ca290km/h till 239km/h :tummenupp. Jag använder mig fortfarande av suzukins orginal instrument med digital hastighetsmätare. Finns det något sätt att justera/kalibrera om instrumentet till den nya utväxlingen?
Tycks minnas att hastighetsgivaren sitter och känner av en 4:a uddig stjärna monterad på utgående kedjedrev på motorn..
Mycket tacksam för svar!! :)

För er som inte sett mitt udda bygge finns bilder här- http://www.mride.se . Nu skall bakswingen bort och en helt ny Torsendiffad A-arms bakvagn skall byggas med 2st bakhjul istället för ett= blir en bil.:tummenupp
 
Last edited:
Du kan köpa en speedohealer. En liten dosa där du själv programmerar om hur mycket du vill dra av eller lägga till på mätaren. Köpte en själv till min men har ej monterat den än.Finns hos:

http://www.bikersneed.se/

http://www.speedohealer.de/4615.html

Lite billigare i tyskland. Köpte min på ebay.de för 86 euro inkl frakt. Blir ca en hundring billigare än i sverige.
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top