Olyckstråden 2016, endast rapportering.

Väg 509 i höjd med Sälgsjön 13/7 - en motorcyklist mycket allvarligt skadad

En person har skadats allvarligt efter att ha kört in med sin motorcykel i en lastbil. En allvarlig trafikolycka har inträffat på väg 509 i höjd med Sälgsjön. Det är en motorcykel som har kört in i en lastbil. Motorcyklisten skulle köra om lastbilen som samtidigt svängde vänster, enligt Tomas Sandin, vakthavande befäl.

Motorcykeln fattade eld efter krocken och branden spred sig till gräset inom ett litet område, branden orsakade dock inga personskador enligt inre befäl. Personen som körde motorcykeln är allvarligt skadad och har förts med ambulans till sjukhuset, personen som körde lastbilen är oskadd.

http://www.gd.se/blaljus/olyckor/trafikolycka-pa-vag-509-i-hojd-med-salgsjon-en-allvarligt-skadad

Föraren avliden enligt uppdaterad artikel.
 
Stockhom 13/7

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article23168652.ab

MC-olycka på Essingeleden
Under onsdagskvällen inträffade en singelolycka med en motorcykelförare på Essingeleden i riktning mot Södertälje i Stockholm. Ambulans har skickats till platsen. Enligt Trafikverket är det risk för långa köer.
Polisen fick larmet vid 19.40. En motorcyklist ska ha kört omkull på Essingeleden strax efter avfarten mot Gröndal.
I nuläget är det oklart om det uppstått personskador i samband med händelsen. Ambulans och räddningstjänst har kallats till platsen.
Enligt Trafikverket har olyckan i nuläget stor påverkan på trafiken då tre av fyra körfält i södergående riktning är avstängda.
Just nu finns ingen prognos för när trafiken kan vara igång igen.
 
13/07/16

MC Polis frontalkrockar med personbil i Malmö.

http://www.expressen.se/kvallsposten/polis-pa-motorcykel-pakord-av-personbil/

En mc-polis och en personbil har frontalkrockat i centrala Malmö.
Polisen flög genom luften och det såg dramatiskt ut, säger Kvällspostens reporter Caroline Larsson från platsen.Åtminstone en person har fått föras med ambulans till sjukhus.

Omkring 20.40 inträffade en trafikolycka med en polismotorcykel och en personbil.En patrull har blivit påkörd av en bil, bekräftar Kim Hild, informatör på polisens ledningscentral.Enligt Torbjörn Krokström, inre befäl vid räddningstjänsten syd, ska det röra sig om en frontalkrock.Enligt SOS Alarm hade en person fått föras med ambulans till sjuhus vid 21-tiden.

Olyckan som inträffade på Pildammsgatan i Malmö sågs av Kvällspostens reporter Caroline Larsson som säger att olyckan såg dramatisk ut.Skadeläget är oklart men enligt Caroline Larsson kunde mc-polisen resa sig.Initialt har man pratat om lindriga skador, säger Torbjörn Krokström.Två ambulanser och två brandbilar skickades till platsen. Vägen stängdes av efter händelsen men avspärrningarna är nu borta.
 
Last edited:
Gällivare 13/7

http://www.kuriren.nu/nyheter/gallivare/mc-korde-in-i-bil-en-ford-till-sjukhus-8915609.aspx

OLYCKA En trafikolycka med en bil och en motorcykel har inträffat i Gällivare under onsdagskvällen. Olyckan ska ha skett utanför Statoil på Malmbergsvägen.

Enligt uppgifter från polisen ska en person ha skadats och klagar över smärta i nacke och samt blöder från armar och ben.

Uppdaterad 21.50: Motorcykeln ska ha kört in i personbilen i en rondell, men ingen uppges vara allvarligt skadad. Motorcykelföraren hade fått skrapskador och fördes till lasarett, men mår enligt Räddningstjänsten bra.

– Det var en motorcykel som drullat mot en bil och omkull, men det gick väl ganska bra, tror jag, säger räddningsledare Peter Ekbäck.

– Han var uppe och pratade direkt efter olyckan, så det var ingen större fara.

Mannen fick senare under kvällen lämna sjukhuset.
 
Nyköping 13/7

http://www.sn.se/nyheter/nykoping/1.4207641-en-till-sjukhus-efter-trafikolycka-i-nykoping

Olyckan inträffade vid 11.45-tiden på Lenningsväg i Nyköping, i närheten av Statoil-macken (snart Circle K.)

Enligt uppgift från SOS Alarm och räddningstjänsten har föraren på något sätt tippat och ramlat av sitt tvåhjuliga motorfordon och fått det över benet.

Föraren hade kraftiga bensmärtor och tvingades åka ambulans till sjukhus för att få benet undersökt.
 
Helsingborg 15/7

https://www.hd.se/2016-07-15/bil-och-motorcykel-i-krock-vid-fria-bad

Olyckan inträffade strax efter klockan elva på fredagsförmiddagen. En motorcykel och en personbil krockade där utanför Ica Hammilton.

Räddningstjänst och ambulans kallades till platsen där motorcyklisten visade sig vara allvarligt skadad och fick föras med ambulans till Helsingborgs lasarett.

När polisen kom till platsen och pratade med bilföraren uppstod misstankar om att han var onykter och han är därför nu misstänkt för rattrylleri.
 
Gotland 15/7

http://www.helagotland.se/blaljus/man-ford-till-sjukhus-efter-mc-olycka-12741596.aspx
En man körde av vägen med en motorcykel utanför Hangvar kyrka. Hans tillstånd uppges nu vara allvarligt, men ej livshotande.
Det var vid 19-tiden i torsdagskväll som räddningstjänsten fick ett larm om en man som kört av vägen med en motorcykel utanför Hangvar kyrka.

Strax därefter var ambulanspersonal framme för att bistå med sjukvård.

Den 50-åriga mannen fördes sedan till Visby lasarett. Hans tillstånd uppges på fredagen vara allvarligt, men ej livshotande.

Polisen meddelar att det inte finns någon misstanke om brott.
 
Arvidsjaur 15/7

http://www.pt.se/nyheter/arvidsjaur/en-skadad-i-mc-olycka-10129427.aspx

ARVIDSJAUR En olycka där en personbil och en motorcykel var inblandade har inträffat efter väg 94 i höjd med Fjällbonäs.
– Motorcyklisten är skadad och ligger just nu i ambulans på väg till en hälsocentral i Arvidsjaur, säger Lars-Erik Lundqvist, räddningschef i beredskap.

Han har själv inte varit på platsen, men han har fått intrycket av att mc-förarens skador bedöms som lindriga.

– Som jag har förstått det så handlar det om en sidokrock i låg hastighet, inga krockkuddar ska ha löst ut, säger han.

Lundqvist vet däremot inte vem som kört in i vem.

– Oavsett hur krocken har gått till så kan det inte ha varit med stor kraft, för då skulle krockkuddarna ha löst ut, säger Lars-Erik Lundqvist.

En polispatrull från Piteå är på väg till platsen för att höra de inblandade i olyckan.
 
Kalix 16/7

http://www.nsd.se/nyheter/tva-allvarligt-skadade-i-mc-olycka-10131111.aspx

En MC-olycka inträffade under natten till fredag på E4:an i höjd med Vånafjärden.
Det var vid klockan 01.15 som räddningstjänst och polis larmades till platsen.

– Det är en singelolycka på MC, två personer färdades på motorcykeln och deras skador bedöms som mycket allvarliga, säger Catrin Hedqvist, regionvakthavande vid polisen i Norrbotten.

De två personerna har förts till Kalix sjukhus med ambulans.

– De är avförda till sjukhus, mer än så vet jag inte i nuläget, säger Hedqvist.

Polisen vill i nuläget inte uttala sig om orsaken till olyckan men man säger att man har spärrat av på platsen.

– Vi har spärrat av vägen där, vi måste göra vårt arbete och räddningstjänsten måste göra sitt.
 
http://www.nsd.se/nyheter/tva-allvarligt-skadade-i-mc-olycka-10131111.aspx

En MC-olycka inträffade under natten till fredag på E4:an i höjd med Vånafjärden.
Det var vid klockan 01.15 som räddningstjänst och polis larmades till platsen.

– Det är en singelolycka på MC, två personer färdades på motorcykeln och deras skador bedöms som mycket allvarliga, säger Catrin Hedqvist, regionvakthavande vid polisen i Norrbotten.

De två personerna har förts till Kalix sjukhus med ambulans.

– De är avförda till sjukhus, mer än så vet jag inte i nuläget, säger Hedqvist.

Polisen vill i nuläget inte uttala sig om orsaken till olyckan men man säger att man har spärrat av på platsen.

– Vi har spärrat av vägen där, vi måste göra vårt arbete och räddningstjänsten måste göra sitt.

Update: Olyckan inträffade vid 01 natten mot lördagen.
– Det är oklart vad som har orsakat olyckan, just nu ligger fokus på identifiering och underrätta anhöriga, säger Henrik Vernerlund, RLC-befäl vid polisen i Norrbotten.
De två avlidna personerna åkte på samma motorcykel.
– Det var en singelolycka, säger Vernerlund.
Personerna fördes allvarligt skadade till Kalix sjukhus, men deras liv gick inte att rädda.
 
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article23190948.ab

En motorcyklist krockade med en lastbil norr om Stockholm tidigt i morse.
Mc-föraren skadades så svårt att han avled.
– Livräddande åtgärder inleddes, men hans liv gick inte att rädda, säger Towe Hägg vid Stockholmspolisen.
Larmet om olyckan kom in till polisen några minuter efter klockan 06. Utanför ett samhälle norr om Stockholm hade en mc-förare krockat med en lastbil.
Polis, räddningstjänst och ambulans skickades till platsen. Mc-förarens skador var dock så svåra att han avled.
– Livräddande åtgärder inleddes, men hans liv gick inte att rädda, säger Towe Hägg, presstalesperson vid Stockholmspolisen.
Föraren av lastbilen chockades av händelsen, men klarade sig utan fysiska skador.
 
http://www.expressen.se/kvallsposten/kollision-mellan-bil-och-motorcykel/

Det var vid halv elva på måndagsförmiddagen som det kom larm om att en personbil kolliderat med en motorcykel på E65.

Motorcykelföraren har förts till sjukhus till följd av olyckan. Skadeläget är dock fortfarande oklart.

Vägen stängdes tillfälligt av mellan trafikplats Stenbäck och trafikplats Fredriksberg, medan räddningsarbetet pågick. Vid halv tolv meddelar räddningstjänsten att vägen är öppen igen.









http://www.expressen.se/kvallsposten/tva-motorcyklar-och-en-bil-i-trafikolycka/


Strax efter klockan halv elva fick polis och räddningstjänst larm om att en olycka med flera fordon inträffat på väg 23 i norrgående riktning vid Liatorp.

Två motorcyklar och en personbil var inblandade i olyckan.

– Det är lite oklara uppgifter, men troligtvis har en av motorcykelförarna förts till sjukhus, säger Maya Forstenius vid polisens ledningscentral.

Vägen stängdes till följd av olyckan av i båda färdriktningarna.

– Men strax före halv tolv fick jag meddelande om att de har öppnat vägen igen. Man har också beställt bärgare till platsen, säger Maya Forstenius.
 
Hudiksvall 19/7

http://www.larm-soderhamn.se/2016/07/19/hudiksvall-trafikolycka-pa-granebovagen/

Hudiksvall: Trafikolycka på Granebovägen

Vid kl 13:20 på tisdagen larmades ambulans och räddningstjänst till en trafikolycka på Granebovägen i Hudiksvall.

Det var en motorcykel och någon form av minibuss som kolliderat på platsen. Totalt var tre personer inblandade i olyckan men endast motorcyklisten behövde föras till sjukhus för vård.
 
Örnsköldsvik 19/7

http://www.allehanda.se/vasternorrland/ornskoldsvik/motorcykelolycka-i-ornskoldsvik

En motorcykel har kört omkull i Trehörningsjö, Örnsköldsvik. Föraren har förts till sjukhus.
Vid 14-tiden på tisdagen inkom ett larm till SOS om en motorcykel som kört omkull i Trehörningssjö.
Olyckan ska ha inträffat på väg 1084 mellan Långvattnet och Flärke.
– Det är en skogsväg, så ingen trafik påverkas, säger Åke Landfors, chef i bereskap på räddningstjänsten.
Personen ska själv ha kunnat larma SOS, och enligt räddningstjänsten ska mannen ha ådragit sig en fraktur på ett underben i samband med olyckan.
– Han tas om hand av ambulanspersonal och kommer att föras till sjukhus, säger Åke Landfors.
 
Sollebrunn 20/7

https://polisen.se/Vastra_Gotaland/...07-20-1759-Trafikolycka-personskada-Alingsas/

2016-07-20 17:59, Trafikolycka, personskada, Alingsås
En mc och en hästtransport har kolliderat vid Sollebrunn.

Olyckan har inträffat vid infarten till Äskekärrsgatan. Räddningstjänst, ambulans och polis har larmats till platsen. Oklart skadeläge.

Vägen kommer att stängas av i båda riktningarna under räddningsarbete
 
Romelanda 20/7

https://polisen.se/Vastra_Gotaland/...-07-20-1755-Trafikolycka-personskada-Kungalv/

2016-07-20 17:55, Trafikolycka, personskada, Kungälv
En singelolycka med mc har inträffat vid Romelanda.

Olyckan har inträffat på länsväg 634. Polis och ambulans har tillkallats. Oklart skadeläge.

Polis på plats. Räddningstjänsten behöver åtgärda vägavsnittet, mycket grus mm på vägbanan. Troligen kommer detta att ta tid.

Mc-föraren har avförts från platsen med ambulanshelikopter. Okända skador.
 
Skene 20/7

https://polisen.se/Vastra_Gotaland/...16-07-20-1405-Trafikolycka-personskada-Boras/

2016-07-20 14:05, Trafikolycka, personskada, Borås
Enligt SOS har en personbil och en mc kolliderat vid Skene.

Olyckan uppges ha inträffat utanför sjukhuset. Oklart när det gäller personskador. Ambulans och polis på plats.

Mc:n uppges ha kört in en stillstående bil på platsen, bakifrån. Två personer på mc:n, passageraren, en kvinna avfördes med ryggsmärtor till Borås lasarett.
 
Back
Top