Olyckstråden 2012

En Motorcyklist var i olycka igår vid 18:15 tiden på Hjalmar Brantingsgatan precis efter korsningen Eketrägatan i riktining mot Backaplan. Det såg inte bra ut, personen hade åkt in med cykeln i stängslet som vetter mot spårvagnspåren och kastats av cykeln och över stänglet och landat inne på spåret. :( Personen låg livlös...
Jag kom förbi bara någon minut efter att det hänt och polis var redan på plats då, någon som vet hur det gick för personen? Hoppas han/hon klarat sig. :(

2012-09-17 18:31, Trafikolycka, personskada, Göteborg

Vid hållplats Eketrägatan på Hjalmar Brantingsgatan inträffar en singelolycka.


Det är en motorcykel som voltat och föraren ligger på spåret. Oklart skadeläge för tillfället. Spårvagnstrafiken är stoppad under räddningsarbetet.

19.00 Föraren är avförd till Sahlgrenska med för närvarande okända skador. Det finns misstankar om rattfylleri på föraren och provtagning kommer att ske.
Motorcykeln tas i beslag för teknisk undersökning.

Organisation

Polismyndigheten i Västra Götaland
 
Mc-förare död i krock

En mc-förare dog i dag efter att ha kört in i sidan på en bil i Osby, rapporterar TT.

Polisen har ingen misstanke om att några felaktigheter ska ha föranlett olyckan.


Olyckan inträffade i Osby, nordost om Hässleholm när en motorcykel körde in i sidan på en bil.

Mc-föraren skadades så allvarligt att han dog av sina skador. I bilen skadades ingen, men en person rapporteras chockad.

– Det finns i nuläget ingen misstanke om att någon skulle ha gjort något fel, säger Christer Nilsson som är inre befäl för polisen i nordöstra Skåne till Aftonbladet.
 
2012-09-20 08:35, Trafikolycka, personskada, Stockholm
Långpannestigen/Mickelsbergsvägen, Långbro

Samtal har inkommit till polisen om att en singelolycka med en mc ska ha inträffat i korsningen.
Ambulans och polispatrull är på väg till platsen.
Mc föraren har förts till sjukhus med ambulans.

Åkte förbi där runt 8:40, två ambulanser och en person på bår. Hojen stod på cykelbanan ( svart streetfighter av nåt slag) men såg hyfsat intakt ut. Den stod kvar i går kväll... Det är 50- sträcka med mycket trafik på morgnarna så det borde inte ha gåt så fort.

Hoppas det gick bra för dig.
 
Svårt skadade mc-föraren har inte kunnat höras

MC-föraren vårdas fortfarande på Sundsvalls sjukhus, så svårt skadad att han inte kunnat höras.
Polisen drar nu i gång en internutredning för att komma fram till om några fel begicks när jakten för att stoppa en motorcyklist slutade med att mc-föraren hamnade under en lastbil.


– Reglerna säger att vi ska anmäla en sådan här händelse till enheten för internutredningar. Tanken är att få bedömt om vi bruttit i något i samband med ingripandet, eller om allt gått enligt lagboken, säger Annica Odelind, informationsansvarig vid polisen i Västernorrland.

Det var den 7 september en civil polispatrull satt vid E 14 i höjd med Nacksta för att rutinmässigt övervaka att hastighetsgränserna hölls. Rutinen utbyttes i dramatik när en motorcyklist ”blåste” förbi i hög hastighet.


Läs mer: Dagbladet.se
 
http://www.aftonbladet.se/senastenytt/ttnyheter/inrikes/article15524341.ab

Mc-förare allvarligt skadad
Göteborg. En motorcyklist vårdas för allvarliga skador på Sahlgrenska universitetssjukhuset i Göteborg efter en singelolycka på väg 503 vid Sätila i Marks kommun, öster om Kungsbacka, uppger polisen i Västra Götaland.

Olyckan inträffade strax före 17-tiden på fredagseftermiddagen.
.
 
2012-09-17 18:31, Trafikolycka, personskada, Göteborg

Vid hållplats Eketrägatan på Hjalmar Brantingsgatan inträffar en singelolycka.


Det är en motorcykel som voltat och föraren ligger på spåret. Oklart skadeläge för tillfället. Spårvagnstrafiken är stoppad under räddningsarbetet.

19.00 Föraren är avförd till Sahlgrenska med för närvarande okända skador. Det finns misstankar om rattfylleri på föraren och provtagning kommer att ske.
Motorcykeln tas i beslag för teknisk undersökning.

Organisation

Polismyndigheten i Västra Götaland

Min kompis var först på plats där och killen var rejält skadad och hade rätt dåligt med skydd på sig. Vid medvetande men troligen bruten lite överallt i armar och ben, trasig hand m.m.
 
Hörde på radion om älgolycka på 272an mellan Ockelbo och Sandviken. MC förare skadad.
Edit: http://gd.se/nyheter/blaljus/1.5144531-mc-och-alg-i-krock
 
Last edited:
Berusad motorcyklist körde in i träd
En motorcyklist körde av vägen och in i ett träd på Brovägen i Kolsva under fredagskvällen.
Polisen fick omkring midnatt larm om en motorcyklist som kört av vägen och in i ett träd på Brogatan i Kolsva.
Föraren av motorcykeln var en Uppsalabo i 45-årsåldern, som var utan körkort och som sedan tidigare var känd av polisen. Han fördes till sjukhus med lindriga skador. Eftersom mannen var berusad vid olyckan togs också ett blodprov på sjukhuset.
När polisen undersökte motorcykeln visade det sig att den var falskskyltad, och att den hade anmälts som stulen i Uppsala i november 2011.
IDA CARLSSON
 
Mc-olycka på E4'an imorse vid Knivsta.

En 37-årig man hemmahörande i Täby skadades på söndagsmorgonen i en mc-olycka på E 4 söder om Knivstaavfarten.


Mannen fördes i ambulanshelikopter till Akademiska sjukhuset i Uppsala. Hans skador är okända. Singelolyckan rapporterades in till Uppsalapolisen vid 8.30-tiden på söndagen. Mc-föraren hade då kört av vägen i norrgående fil på E 4:an. Troligen orsakades olyckan av halka på bron över Valloxen.
 
Singelolycka Rialavägen 2012-10-06 11:00
http://norrteljetidning.se/nyheter/1.1833641-mc-forare-i-singelolycka

Det var jag...
Körde på en ganska rejäl tjälskada och låste troligen framhjulet vid nedslaget. Hastighet ca. 70-80 km/h
Gjorde en lowsider och kanade på armen och ryggen tills jag hamnade i diket, gjorde en kullerbytta och slog skallen i en klippvägg. Konsekvensen blev kotkompression och fraktur i bröstryggen. Så här 6 veckor senare börjar jag bli bättre. Funderar över vad jag kunde gjort annorlunda, det är svårt, men jag hade inte kört på en månad och vägen hade jag inte kört på ett antal veckor. Så min slutsats blir att ta det lite lugnare, dels när man inte kört på ett tag och framför allt när man inte har 100 koll på vägens beskaffenhet.

/M
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top