Oljepåfyllning KTM LC4 (Duke)

obiwan

Ny medlem
Gick med
9 Jun 2006
Ort
Sickla
Hoj
Orange 4-takts Kawa
Hej,
Har precis köpt mig en KTM Duke -03 som jag busar runt på! Innan körde jag BMWs 650 Funduro, som nu mera framstår som värsta slappa touringhojen! Lilla Duken har ju körglädje som heter duga!! :tummenupp

Hursomhelst så kollade jag oljenivån häromdagen i det lilla fönstret på vänster sida om motorn, och såg helt enkelt ingen nivå alls. Hällde i ny fräsch olja i hålet strax ovanför oljefönstret, den med plastpluppen som det står "OIL" på. Det KAN ju inte vara fel ställe att hälla olja i, väl? :va

Läste sedan i manualen att man ska fylla på oljan i lilla hålet på övre högra delen av ramen.. blev lite fundersam... Hoppas jag inte sabbat något nu, var brukar ni fylla på er olja på era LC4:or?
 
Skruva upp svarta "korken" strax ovanför fönstret, går inte o missa. Du har ju ett fönster på höger sida också, du råkar inte ha tittat där. Kolla på fönstret på vänster sida när du sitter på hojjen.
 
fylla på i ramen ska bara göras när du tömmer ur och byter olja, inte vid påfyllning, då fyller du på där du fyllde
 
Skönt, då har jag gjort helt rätt.

En annan grej:
Har LC4:an nån oljesticka/mätsticka för oljan?
Läste nånstans/hörde något rykte om det, men jag har inte sett någon..
 
Useless_scum skrev:
2234473 Skönt, då har jag gjort helt rätt.

En annan grej:
Har LC4:an nån oljesticka/mätsticka för oljan?
Läste nånstans/hörde något rykte om det, men jag har inte sett någon..

Nope... Du har ett siktglas o det räcker gott...
 
Jag har både sticka och glas på min LC4 motor som sitter på en KTM Duke 96:a. Men dom har kanske gjort om lite
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top