Oljeläckage dränering topplock(KTM 525)

crossman

Ny medlem
Gick med
20 Dec 2004
Ort
Härnösand
Hoj
HONDA CR 500R -96
Hej. Det rinner olja ifrån vad jag misstänker vara ett dräneringshål för topplocket. Sitter på dess vänstra sida. Stämmer det att hålet kan vara nån slags dränering. Varför läcker det? Har jag haft i för mycket olja? Kan tilläggas att motorn helrenoverades för ca 20h sen.

Tacksam för svar!
 
Säkert dränering från tändstiftshålet. Troligen ventilkåpspackningen som är dålig.
 
På vänster sida finns ett skvallerhål under vattenpumpen. I pumpen finns det två o-ringar. Det är förmodligen den inre som är dålig eftersom det är olja som pressas ut.
Instruktionsvideo:
http://www.youtube.com/watch?v=ynsdUY5QYvw

Ok, ja förmodligen är det den issåfall. Det betyder att kylarvätskan spädes med olja hela tiden. Har sett att lite kylarvätska läckt ut där med.
 
Ok, ja förmodligen är det den issåfall. Det betyder att kylarvätskan spädes med olja hela tiden. Har sett att lite kylarvätska läckt ut där med.
Det är nog ingen fara.Hela idén med skavallerhålet vid vattenpumpen är ju att man inte ska få olja i kylvätskan(eller tvärtom)om någon tätning går sönder.
 
hände samma sak på min ktm 450 sx, bytta båda pckboxarna och O-ringarna så funka allt som det skulle igen, var noga med att köpa rätt packboxar för de ska täta från bägge håll om jag inte mins fel.. köpte packboxar från skf först för att komma undan lite billigare men det funka ej:P
 
Nyheter
Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top