oljebyte fråga

crazy88 skrev:
23nm låter lite..på min står det 47nm för oljepluggen.

Då är det det du skall använda till din motorcykel. I Suzukis verkstadshandbok till min står följande "Oil Drain Plug: 23 N-m (2.3 kgf-m, 16.5 lb-ft)" men det är specifikt för min hoj.

Robban_C skrev:
Jag misstror dig inte alls men man blir ju mörkrädd.

Som sagt, jag drar bara mina filter för hand. På både bilar och hojar. Alltid gjort så i alla år. Räcker alltid till, har aldrig tappat nåt filter. Och dom sitter alltid så hårt att man måste använda bra verktyg för att få loss dom.

2 varv sen man dragit dom för hand låter som rena misshandeln. En trasig gänga som bara väntar på att ske?

Edit: Anders, notera att jag inte alls misstror dig. Men verkstadshandboken.

På bilar har jag gjort som du men direkt ur Suzukis orginal verkstadshandbok(den tjocka som verkstäderna använder med artnr 99500-39200-03E inte den som följer med hojen). Eftersom det var Bugeyes som drog filtret så är jag inte tvärsäker på att vi verkligen gjorde exakt som det står, dock troligt.

Install the new oil filter. Turn it by hand until you feel that the oil
filter O-ring has contacted the oil filter mounting surface. Then,
tighten the oil filter two full turns using the special tool.

09915-40610: Oil filter wrench

NOTE:
To properly tighten the oil filter, use the special tool. Never tighten
the oil filter by hand.
 
Turn it by hand until you feel that the oil filter O-ring has contacted the oil filter mounting surface. Then, tighten the oil filter two full turns using the special tool.
Ah, det var skillnad. Jag trodde du menade att du drog åt för hand och sen två varv till.
Jag kan nog tänka mig att det är minst 1,5, kanske 2 varv från att "the oil filter O-ring has contacted the oil filter mounting surface" tills man inte längre rår att dra för hand.
 
Nyheter
Motorsportsalongen i Örebro!

Jag tog en snabb avstickare...

Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort

Det är ingen lätt uppgift H...

KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”

Rajiv Bajaj, 58, VD för den...

Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Back
Top