Oljeblandad bensin + motorolja eller inte?

En fråga förresten. Om vi nu förutsätter att det är kolven/cylindern som spökar. Är det då "farligt" att köra med crossen? Kan man förvärra något alltså?
 
En fråga förresten. Om vi nu förutsätter att det är kolven/cylindern som spökar. Är det då "farligt" att köra med crossen? Kan man förvärra något alltså?

Farligt och farligt men oftast dyrare.

Om det skulle vara en sliten cylinder och du envisas med att försöka åka mer så i bästa fall blir det väldigt mycket större slitage på cylindern då kolven vickar för mycket.
I värsta fall går kolven i bitar och cylinder samt även vevhus kan gå sönder. När det sällan det värsta händer men galopperande slitage förekommer.

Kolvkit hittar du säkert för mellan tusingen och 1500:-, köra lite till så är det nytt foder eller omnikasiling samt kolv som gäller.
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top