OK, snart sväljer jag tungan...

HanneZ skrev:
"Kommer att lägga"? Hur vet du de? Du måste ju lära dig dom nya banorna och allt vad det nu är, hur kan du veta hur lång tid det kommer att ta?

För att jag har kört två lektioner, har 1-2 kvar (beroende på hur mkt konbana jag behöver finputsa) att köra innan jag kör upp på måndag.

Visst, har man inget körkort alls sen tidigare så kanske det går åt fler lektioner. Jag utgick från att trådskaparen redan hade b-körtkort.
 
Ganska logiskt att privatister "kollas" hårdare men däremot inte sagt att dom behöver vara sämre förare.Hur ska inspektören veta vad privatistens kunskaper är när han inte vet ngt om din handledare och dess kunskaper.Körskolan(handledare) däremot vet inspektören att där lär man ut grunderna och man räknar med att det har dom lärt sig och bör kunna och vara såpass väl förberedda inför en uppkröning.
 
Nyheter
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

Back
Top