Offentlighetsprincipen snart inte så offentlig

Bettskena

It's good to be me!
Gick med
7 Aug 2006
Ort
Stockholm
Hoj
Gixxer 750 K8
"Rätten för varje medborgare att få tillgång till information om myndigheters arbete och beslut har länge varit självklar. Huvudregeln är att allt är offentligt, endast i undantagsfall får uppgifter sekretessbeläggas."

"Samtidigt har öppenheten begränsats också i lagen. Sedan den nya offentlighets- och sekretess*lagen infördes 2009 har hela 69 änd*ringar införts. Varje ändring har i någon mån försämrat allmänhetens möjlighet till insyn."

http://www.dn.se/nyheter/sverige/ett-sluttande-plan-for-svensk-oppenhet

så, vad göra åt detta?
 
Emigrera, tjina kanske?

Behövs nte, dem är snart här enndån...

Vet inte, kan det vara så att våra folkvalda anser politikerförtroendet trots allt fortfarande vara för stort och de letar sätt att komma tillrätta med den problematiken? Jag har annars länge tyckt att de gör ett oklanderligt jobb på den fronten.:klappar
 
Flera av er har säkert sett Schyffert show the 90s. Där tar han upp att man ofta tar någon av två "dörrar" när man konfronterar nåt otäckt. Skoj- eller allvarsdörren.

inte för jag vet var allvarsdörren finns, men det här är ett klart fall för den.
 
De inför diktatur och ministerstyre stegvis så vi inte ser den komma. Om 50 år är den här och då sitter vi i skiten.
 
Har ni inte noterat att det är en miljöpartist som uppmärksammar detta? Då kan det ju inte vara något annat än velouriserad blockflöjtshysteri, eller?

Mycket oroande utveckling, hur som. Offentlighetsprincipen är en av de viktigaste instrumenten i det svenska statsskicket.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top