Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Öö bättre?
Frågan är väl vilken partikelstorlek det släpper igenom.
Mindre hål gör att filtret sätter igen lättare och beroende på bränslesystem kan det ge för lite sopp till din båge, i alla fall när det börjar sätta igen
För stora hål kan släppa igenom för mycket skit och skulle rent teoretsikt göra att bågen blir fetare. Detta är i praktiken försumbart.
Personligen är jag inte rädd för pirat. Inte ofta det står på enklare filter partikelstorlek då de är gjorda till bensin och är lagomt anpassade till detta.
Det enda jag hade kikat på är att det skall klara eventuellt bränsletryck.
Finns filter som är gjorda för enbart "förgasare" och inte klarar något tryck att tala om och sedan finns det filter till insprutning som kan tex klara 5bar.
Vad din båge har för tryck vet jag ej, det kanske någon annan kan svara på eller googla/ring generalagenten.
Då kan jag byta om det behövs utan att gråta blod Jag har ett Biltema-filter i Gixxern, 13:- jämfört med orginal för 700-nåntingDå kan jag byta om det behövs utan att gråta blod
Det har suttit på i ++1000 mil, så funkar gör det
Att hojen skulle gå fett pga öppet soppafilter tror jag inte ett smack på, tvärs om är fullt möjligt dock.
Nej, det spelar ingen roll! I en insprutshoj, som både du å TS har, sitter det en bränsletrycksregulator som styr trycket i insprutsbryggan, dvs sak samma om du matar med tex 5 eller 5,4 bar så håller den iaf trycket på 2,9bar (iaf är det det i tidiga gixxrar) i bryggan. Och iom att trycket är konstant så räcker det att styra hur länge injektorn ska spruta in soppa för att alltid få rätt mängd relativt varvtal och gasspjällens läge. Om bränslefiltret har större genomsläpp än orginal har ingen som helst betydelse! Om det däremot släpper igenom betydligt mindre än orginal så får du problem med att motorn inte orkar över ett visst varvtal, när sprutet inte klarar av att leverera rätt mängd bensin längre.Precis. Nä var väl mest för tänkets skull och att bågen är optimerad med original en gång i tiden som jag skrev det där med för fetSkrev ju dock att i praktiken var det försumbart
O
Nej, det spelar ingen roll! I en insprutshoj, som både du å TS har, sitter det en bränsletrycksregulator som styr trycket i insprutsbryggan, dvs sak samma om du matar med tex 5 eller 5,4 bar så håller den iaf trycket på 2,9bar (iaf är det det i tidiga gixxrar) i bryggan. Och iom att trycket är konstant så räcker det att styra hur länge injektorn ska spruta in soppa för att alltid få rätt mängd relativt varvtal och gasspjällens läge. Om bränslefiltret har större genomsläpp än orginal har ingen som helst betydelse! Om det däremot släpper igenom betydligt mindre än orginal så får du problem med att motorn inte orkar över ett visst varvtal, när sprutet inte klarar av att leverera rätt mängd bensin längre.
Nej, eftersom filtret sitter på samma klump som pumpen inne i tanken, och har anslutningen åt sidan så köpte jag ett exakt likadant på Biltema: http://www.biltema.se/products/product.asp?iItemId=89437Är det ett filter som sitter på slangen du monterat från biltema?
Nej, eftersom filtret sitter på samma klump som pumpen inne i tanken, och har anslutningen åt sidan så köpte jag ett exakt likadant på Biltema: http://www.biltema.se/products/product.asp?iItemId=89437Lättare, billigare å gör samma jobb
![]()
Nej, det spelar ingen roll! I en insprutshoj, som både du å TS har, sitter det en bränsletrycksregulator som styr trycket i insprutsbryggan, dvs sak samma om du matar med tex 5 eller 5,4 bar så håller den iaf trycket på 2,9bar (iaf är det det i tidiga gixxrar) i bryggan. Och iom att trycket är konstant så räcker det att styra hur länge injektorn ska spruta in soppa för att alltid få rätt mängd relativt varvtal och gasspjällens läge. Om bränslefiltret har större genomsläpp än orginal har ingen som helst betydelse! Om det däremot släpper igenom betydligt mindre än orginal så får du problem med att motorn inte orkar över ett visst varvtal, när sprutet inte klarar av att leverera rätt mängd bensin längre.
|
|
KTM uppdaterar sin elhoj
Pressrelease från KTM: ... |
|
|
Verksamheten säkrad på Gotland Ring!
Det har varit många turer k... |
|
|
Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen
Med anledning av Ducatis 10... |
|
|
Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!
Just nu återhämtar vi oss p... |
|
|
Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!
Just nu är vi mitt i provkö... |
|
|
Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!
Just nu är Bike på plats på... |
|
|
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen
Screenshot I samband med... |
|
|
CTEK visar upp ny laddare och ”booster”
CTEK NXT 5 Nu börjar sol... |
|
|
Vi provkör nya H-D-modeller
Allt om MC åkte till Malaga... |
|
|
IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras
EURO MOTO ersätter inte IDM... |