Odla egen chili

Förra året bestämde jag mig för att inte övervintra någon alls. Var så less på allt vad odling hette, så jag tog en liten paus. :) Står till och med 5 plantor kvar på balkongen, ihjälfrusna. Det sitter massor med outvecklade frukter på dom, men de var så sena med frukt så jag lät dom vara. :)

Tänk vad en paus kan göra underverk på motivationen. :)
 
Nu har mina börjat komma upp. Jag har tömt ett underskåp i tvättstugan där jag tryckt in dom med några lysrör jag skruvat på undersidan av bänkskivan. Snart blir sprutt!
 
Nu har mina börjat komma upp. Jag har tömt ett underskåp i tvättstugan där jag tryckt in dom med några lysrör jag skruvat på undersidan av bänkskivan. Snart blir sprutt!
Härligt. Jag har mina under 6*28 W T5, i nuläget. Får se vad det blir sen, men mest troligt får de stå kvar tills jag flyttar hem dem. Jag har 4*28 W T5 till och en egenbyggd lampa med 4*30W lågenergi, men den känns inte alls lika ljus som lysrören, så jag lär nog bygga om den lite, med en vettig reflektor.
 
Nyheter
KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Försvarsmakten väljer Yamaha XT250 som ny ordonnansmc

Yamaha Motor har vunnit en ...

Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Back
Top