Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
det var nog tamejfan det mest onödiga jag settNitrous skrev:

Å andra sidan... vilket seriöst företag skulle köpa denna pryl från blocket?Zormin skrev:Säg att ett företag ska förstöra skivor med hemlig information och ska köpa in utrustning för det. Vad väljer de?
1. En hammare som en kontorsnisse ska banka sönder skivorna med?
2. En micro som går hårt åt dataskiktet i CD-skivan?
3. En maskin som formligen pulvriserar skivorna?
Skulle nog tippa på det tredje...
True.DreeTman skrev:Å andra sidan... vilket seriöst företag skulle köpa denna pryl från blocket?![]()
Nä, det sa jag väl inte? Men alla sa ju att själva prylen var helt onödig. En CD-förstörare är ju samma sak som en dokumentförstörare. Visst kan man banka sönder CD-skivor med en hammare likväl som du kan klippa sönder hemliga dokument med en sax. Men ärligt talat så är varken hammaren eller saxen ett vettigt alternativ mot en maskin som är ämnad för ändamålet.DreeTman skrev:Å andra sidan... vilket seriöst företag skulle köpa denna pryl från blocket?![]()
Viktiga saker det här!Zormin skrev:Nä, det sa jag väl inte? Men alla sa ju att själva prylen var helt onödig. En CD-förstörare är ju samma sak som en dokumentförstörare. Visst kan man banka sönder CD-skivor med en hammare likväl som du kan klippa sönder hemliga dokument med en sax. Men ärligt talat så är varken hammaren eller saxen ett vettigt alternativ mot en maskin som är ämnad för ändamålet.
Oj ... vilken VIKTIG diskussion vi har![]()

Wiseguy skrev:Man kanske skulle börja sälja microvågsugnar som cd-förstörare.
Sen tar man 2500 kr för en micro som i inköp, för mig, kostar 700 kr.
Extra funktioner på cd-förstöraren:
-Du kan även värma mat eller dryck i den
-Torka husdjur eller kläder
Zana skrev:Hahaha!!
Men ärligt talat så kan man ju kasta in flera skivor samtidigt i micron, det går ju inte med cdförstöraren...
Annars är det ju bara att dra en nål över metallskiktet så är skivan förstörd... Och det är nog det bästa sättet... Nålen är ju hyperportabel om man jämför. Behövs ingen el, inga batterier....![]()
/Zana
Snabbe_jag skrev:Man sätter bara nålen i häcken så har man den med sig och vet var den är![]()

|
|
Premiär för Östgöta Dundret
Under 1940 talet var Finspå... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
Nya BMW S 1000 RR tar form
Redan i maj 2025 gav BMW me... |
|
|
|
Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D
H-D presenterar nya Deadwoo... |
|
|
Sommarauktion hos Antiqueweb
Svenska Antiqueweb avslutar... |
|
|
HJC stärker kundrelationen
Pressrelease från HJC Helme... |
|
|
Sportsterbygge i nästa nummer
I Allt om MC nummer 8 komme... |
|
|
Dags för gräsgasa hos Hydet
Den 1 augusti kör Hydet MC ... |