Obama skickar 12000 marines till Libyen?

  • Thread starter Thread starter manneman
  • Start date Start date

manneman

Guest
Jag tänkte citera mig själv när jag säger:

"War is big business brukar man säga och det ligger allt bakom, för det första kan man spänna musklerna och visa upp sig nu och då för klenare mindre starka länder krigsorganisatoriskt och därmed sätta sig i respekt hos andra potentiella fiender. Samtidigt så ska man ha väldigt klart för sig att en stor krigsapparat kostar en fruktansvärd massa pengar MEN genererar också en enorm massa pengar."

"Sätter man sig i respekt gentemot sin omgivning så får man helt enkelt vara ifred, han som var starkast i klassen på din skola blev det kanske på grund av ett slagsmål alternativt så har han aldrig slagits till dags dato och var han riktigt smart så slogs andra för honom."

Jag är inte säker på källorna men de blir fler och fler oberoende av varandra och hur det förhåller sig bör ju visa sig inom ett par dagar?
En av källorna uppges dock vara Cynthia McKinney som är en före detta amerikansk kongressledamot.

Om Obama som det nu spekuleras i kommer att sända 12000 marines till Libyen så bör man inte vara så naiv så att man tror att de skulle åka dit för att stabilisera läget i landet vilket troligen är det som kommer att basuneras ut. En uppgift som tills för bara några år sedan var FNs fulla ansvar men som nu USA och EU tagit över med Nato i spetsen som paraplyorganisation.

Landet genomgår just nu maktkamper mellan olika stammar och den av USA utsedda interimpresidenten Mustafa Mohamed Abud Al Jeleil till ledare för det Nationella libyska rådet, tilläggas bör är att Sverige INTE godkänt nationella Libyska rådet som Libyens regering precis som Ryssland, Sydafrika och Kina.
Sveriges alliansregering är delad i uppfattningen om man skall erkänna Nationella övergångsrådet (Nationella libyska rådet) eller inte. Folkpartiet vill erkänna Nationella libyska rådet (Nationella övergångsrådet) men Kristdemokraterna, Centerpartiet och Moderaterna är avvaktande.

Om Obama nu skickar de 12000 marines som de facto finns på Malta så beror det nog snarare på att dess Libyska allierade stannar på toppen och att man i preventivt syfte försöker förhindra ett ny inbördeskrig av det kaos som nu råder var stammar slåss inbördes.
Rykten säger att det finns Italienska och franska trupper som säkrat som säkrat oljeraffinaderier samt hamnarna i Tripoli och Tobruk just nu?

Eller rättare sagt, vad är det som händer?:va

Ett nytt Irak i andra stadiet?

Säkrar man baser och oljedepåer inför en eventuell konflikt med Iran i området?

GOOGLE
 
Har ingen direkt aning men den senaste veckan (veckorna?) verkar USA ha ökat sin närvaro i olika delar av MENA. Det konstiga är att det knappt har uppmärksammats i svensk media, förutom någon liten artikel i DN.

Jag gissar på en attack/invasion av Iran. WWIII står på tröskeln :gnissla
 
vault-boy1.jpg
 
Vad jag läst så är det strider i princip varje dag i Libyen samt att de(övergångsregeringen och dess centralbank) inte har några pengar till något då oljeinkomsterna går till att tacka länderna som hjälpt till att störta Kadaffi. Undra när de går upp för det Libyiska folket att de är lurade och bara brickor i ett spel?...kanske när de 12000 marinkårssoldaterna går i land(om det nu är sant).
 
Nyheter
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Back
Top