Nytt varningssystem för fordonsförare

kortstubina

Rörkens egen Kioskis
Gick med
10 Mar 2003
Ort
Storvreta/Uppsala
Hoj
spätta på en blackbird
På TV 4 i gårkväll och i morse diskuterades ett nytt varningssystem för de med körkort! Intressant lösning eller... vad tycker ni utan att hört debatten och bara läst mitt långa inlägg nedan?

Följande skrevs på nätet 16 juli 2007 18:30 :
"Nytt varningssystem för fordonsförare
Den dansk som begår tre trafikförseelser blir av med körkortet. Nu vill Vägtrafikinspektionen införa samma regler i Sverige.
Den person som begår en trafikförseelse i Danmark får ett klipp i körkortet. Har man fått tre klipp förlorar man körkortet och måste göra om både teoriprov och uppkörning för att få tillbaka det.

Tydlig statistik
Året innan man började med det nya varningssystemet i Danmark delade polisen ut 100 000 böteslappar för trafikförseelser och året efter sjönk det med 25 procent. Och antalet olyckor sjönk också samt antalet döda i trafiken sjönk från drygt 400 till 300. Nu vill Sverige följa Danmarks spår och införa ett liknande varningssystem.
- Det säger danskarna när vi pratar med dem att det är det som folk oroar sig för, ett nytt körkortsprov. Men det vikiga är inte att avskräck utan att ge en varning ”det här håller på att gå snett, ta det lugn nu”, säger Lars Bergfalk, Vägtrafikinspektionens chef, till TV4Nyheterna.

Baksida
Men ändringen till de danska förhållandena har en baksida också. Danska polisen uppskattar nu att det är minst 20 000 danskar som kör utan körkort. Många av dem är personer som har förlorat körkortet men kör ändå. Att ta körkort i Danmark kostar 10-15 000 kronor, medan böterna för att köra utan körkort kostar 5 000 kronor. Något som danska myndigheter nu ska se över."[/SIZE]

Samtidigt sas det i går kväll följande Publicerad den 16 juli 2007 "Polisen tar allt fler fartsyndare "Polisen har sänkt toleransnivån. Nu räcker det att köra en kilometer för fort för att få kännbara böter.
 
Last edited:
Undrar hur det blir om man har alla körkort och får 3 prickar, ska man behöva göra om alla körkor då skulle notan bli hög...

8år utan problem men visst kan det hända att man gör fel ibland
 
Är det tre ggr under en specifik tid, eller under hela sin livstid som de menar :confused:

Är det de sista är det helt åt helvete. Man är inte en sämre förare för att man råkar ha lite för mycket tryck på gasen emellanåt. Allra helst inte när det rör sej om så pissiga marginaler som på 5 km hit eller dit.

Det där är bara att våga vägra :mad:

Däremot tycker jag att rattfylla kan hamna i ett sådant fack. Tre ggr under en livstid, då förtjänar man fan inte att ha ett körkort. Tycker heller inte att de ska inneha rätten att äga en bil, då de flesta som åker dit för rattfylla gör det om & om igen. Om jag tolkat allt jag läst om det, rätt.
 
"Den person som begår en trafikförseelse i Danmark får ett klipp i körkortet. Har man fått tre klipp förlorar man körkortet och måste göra om både teoriprov och uppkörning för att få tillbaka det"..... ok...:va om man nu får klipp i kortet... kan man då efter typ andra klippet i kortet anmäla kortet stulen/borttappat.. va händer då? får man ett nytt kort med två klipp i eller en helt ny utan :D
 
Låter långt borta om nån frågar mig... man om du nu åker dit 2ggr inom några år så är det ju inte så svårt att hålla sig i skinnet med dom hoten om indraget körkort. :näsblod

Räknas felparkering?? :hihi
 
det som är intressant i det hela är om man ser inslaget från nyheterna i går kväll så snackar de om hur många mindre böteslappar som skrivs ut i danmark.
TV nyheterna i går kväll 10:32 in i programmet.

Finns saker som inte funkar med det nya systemet;

OM man nu kör förfort på 30 väg i dag kan ju körkortet ryka på plats.
Man ska ju då ska ha 3 klipp i kortet innan kortet ryker får man dem alla 3 på en gång vid en sådan överträdele?

Hur fixar man klippen för dem som "glömt" körkortet hemma?

Kan man fortfarande begära rådrum innan man får klippet i Körkortet?
 
Last edited:
I England har de prickar istället för klipp.
Men jag har för mig att det är 5 prickar.
Samma princip med andra ord... säkert kommer våra politiker börja prata om EU-anpassning i detta för att kunna driva införandet snabbare :gnissla

Men de fastnar bara på de brittiska körkorten... så därför ska man tänka efter en extra gång innan man byter körkort vid flytt dit.
 
Ja vad säger man...det finns så mycket roligt de hittar på nuförtiden...
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top