Video Nytt rekord för MC runt Nordslingan

Rav3n

No pain, No gain...
Gick med
26 Dec 2009
Ort
Huskvarna
Hoj
Aprilia V4R Tuono APRC -2011
Nytt rekord är satt på Nordslingan (Ringen) för MC, en Yamaha R1:a är de som satt rekordet som numera lyder 7 min 10 sekunder. Han var dock inte själv på banan så man får ta de i beaktande.

33-årige Andy Carlile gillar att köra sin hoj på den berömda Nordslingan. Han har kört stäckan ett par tusen gånger och kan den i sömnen. Nu har han satt ett nytt rekord för motorcyklar, som är hela sju sekunder bättre än det tidigare.

Till sin hjälp hade han en Yamaha R1 från 2005 som han köpte skadad och som han sedan har lagat upp och fixat med. Motorn är original så när som på ett annat luftfilter utan det är bättre fjädrar och bantning som han har fokuserat på. Några gram här och där har resulterat i en elva kilo lättare båge.


 
ok, my bad sökte men hittade inget. letade inte tillräckligt då.
 
Galet snabbt och banan är enormt vacker. Men hur länge sen körde man GP racing där, 1978-79 ? då lucchinelli, Mamola, Roberts, sheene körde för sista gången.
Tror deras tider låg strax under 8 minuter.
 
Nyheter
Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Back
Top