Nytt helsystem, Mappning?

plastraketen

Ny medlem
Gick med
7 Apr 2020
Ort
Hemma
Hoj
2016, Kawasaki, Z1000
Tjo!

Funderar på att meka på ett helsystem på min Z1000 och har spanat in mig på grenrör från arrow och SC-Projects CR-T Carbon slipon. För det första så tänkte jag fråga om någon har gjort det förr och om det var någonting speciellt att tänka på? Har bultat på helsystem på min Mt-07 och det va inte direkt några problem.
Har hört att Acra's grenrör inte funkar med SC slipon, stämmer det eller? Sen kommer vi till det här med mappning. Jag mappade inte om MT-07 när jag bytte på den och det har inte varit några problem alls, så är det nödvändingt att göra det på Z1000? Man kan väl inte få speciellt mycket mer häst pga det eller har jag fel? Vill ju inte heller paja hojen bara för att snåla på mappningen. Rekommenderas powercommander?

Tack på förhand!
 
Hur det är på din modell vet jag inte men vanligtvis är det så att slipons passar på original grenrör. Aftermarket grenrör passar enbart med ljuddämpare från det egna märket.
 
Byter du till helsystem skulle jag utan tvekan mappa om den. Mappa den för att den ska gå rent och fint, att jaga hästar med helsystembyte är inget jag hade brytt mig om. Viktigare hojen går optimalt.
 
Hur det är på din modell vet jag inte men vanligtvis är det så att slipons passar på original grenrör. Aftermarket grenrör passar enbart med ljuddämpare från det egna märket.

Det jag menar är ungefär att DENNA passar för orginal dämpare, och då borde ju DENNA passa på samma eftersom det är monterat på original rör.
 
Nyheter
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Back
Top