R1 racer
Stick i ögat!
Swedie skrev:Jag ska döda Mr K.
Kanske tidsbegränsad banning

Eh han har råd att kompensera dig med ett nytt kåpset,tjänar ju bra på gruppköpen

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Swedie skrev:Jag ska döda Mr K.
Efter en hel natt med jag som bitch och inslag av olivolja, plastfolie & havregryn (???) så är fortfarande inte Swedie ..... eller som han kallar sig som transvesit ........ Sweetie ...... inte nöjd ...... heheh. Skämt åt sido.Swedie skrev:Jag ska döda Mr K.
Muhahahahahahahahahahahhahahaha ........ Samma kåpor säljs i sverige av ett annat företag och där kostar de 3,995Kr + fraktR1 racer skrev:Eh han har råd att kompensera dig med ett nytt kåpset,tjänar ju bra på gruppköpen![]()
Det är detta jag inte vill bli ersättningsskyldig till även om jag har packat bra.Wiseguy skrev:Sen vad det gäller posten och deras hantering av paket så är den usel. Jag har själv sett hur paket misshandlas och hur chauförerna och terminalarbetarna slänger dom marken, burarna, slänger andra saker på dom, osv.
Dom bryr sig oftast inte om ifall står fragile/ömtåligt eller dyl. Det brukar bara bli hårdare hantering ifall det står något liknande på kartongen.
Givetvis är inte alla på posten så. Bara dom jag mött under några års tid.
Jag har haft 2 tidigare gruppköp av kåpor. I detta köpet är det bara ett par 5-6 som redan blivit skickade. Dina (och alla andras) kommer till mig på måndag morron och ska sedan packas och skickas.Robban Nr1 skrev:vilkas är det som har skickats? har försökt att kolla ut på listan men kommer inte upp i räkning 15.![]()
Mr K skrev:Jag har haft 2 tidigare gruppköp av kåpor. I detta köpet är det bara ett par 5-6 som redan blivit skickade. Dina (och alla andras) kommer till mig på måndag morron och ska sedan packas och skickas.
Jag får alla kåpor levererade med tillverkarens egna lastbil fullstuvad med kåpor i bubbelplast. Bubbelplast är dyrt i tjeckien så jag får inte behålla det. Allt har alltid varit helt.Neutral skrev:Men hur skickas kåpor normalt från företag då? Känns ju inte som en högoddsare att stora öppna plastprylar som frontkåpor t ex pajar om de skickas som de är. Bubbelplast hjälper ju bara mot repor, inte mot att det knäcks rakt av när det hamnar under något annat. Kartong med frigolitchips känns ju självklart.
Kolla gärna upp vad tillägget skulle bli.Mr K skrev:Kartong med frigolitchips kör jag gärna om ni är villiga och betala för det.
Swedie skrev:Jag har redan börjat laga kåporna då jag inte orkar vänta.
Så här såg de ut när jag fick dom:
http://www.sporthoj.com/stuff/PICT1561.JPG
http://www.sporthoj.com/stuff/PICT1564.JPG
http://www.sporthoj.com/stuff/PICT1568.JPG
http://www.sporthoj.com/stuff/PICT1569.JPG
Ser ju nästan ut som att nån suttit på dom. hehe.
lagaSwedie skrev:Jag har redan börjat laga kåporna då jag inte orkar vänta.
Så här såg de ut när jag fick dom:
http://www.sporthoj.com/stuff/PICT1561.JPG
http://www.sporthoj.com/stuff/PICT1564.JPG
http://www.sporthoj.com/stuff/PICT1568.JPG
http://www.sporthoj.com/stuff/PICT1569.JPG
Ser ju nästan ut som att nån suttit på dom. hehe.
Mr K skrev:kåporna kommer till mig på måndag morron .... tiiiidigt ....
kanon. jag kommer stt skicka ut en förfrågan hur folk vill ha det levererat när jag fått priser på lådorna.Robban Nr1 skrev:Okej, men va nice![]()
![]()
![]()
Jag tar nog det senaste som är sagt inom skickning.
Stor kartong +frigolitchips i emballage eller va det hette.
90+50=140kr!![]()
// Robban Nr1 vart nr.15 på listan.
Mr K skrev:kanon. jag kommer stt skicka ut en förfrågan hur folk vill ha det levererat när jag fått priser på lådorna.
![]() |
Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna
Under lördagen kördes Mälar... |
![]() |
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2
2025-års Fat Boy Gray Ghost... |
![]() |
European Bike Week: 2-7 september 2025
Under veckan den 2 – ... |
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion
Michael Schumachers Honda F... |
|
![]() |
Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti 202... |
Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka
Under 46:e Coca Cola 8-timm... |
|
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |