Nytt försök: Jönköping

Status
Ej öppen för fler svar.
Vi är fem pers som drar den 16e juni. Autozug redan bokat o betalt. Boende i Slovenien fixat ett par nätter, väskor införskaffade osv :)

sounds real nice... Måste man pröva på nån gång sen framöver. Men i år är de största MC äventyret som är planerat än så länge en tripp ner till Sölvesborg och MC campen där för att kolla Swedenrock... Men än har man ju tid kvar att planera fler tripper... Lite SMC utb. med har man planerat för, kansek kan klämma in lite bana med. Så får man se om man blir med nyare MC sen med... (Hade visst planerat en del i allafall) :D :tummenupp
 
Väntar spänt på min egen likadana som bör komma i dagarna.
Även i mitt fall köpt över disk och hemtagen av en snäll bror :P
Tror den gick på 299$
Min kostade oxå 299 men de har några % skatt som aldrig ingår i det angivna priset i USA, därav 331 $ i mitt fall. Bra mkt billigare än här iaf
 
Min kostade oxå 299 men de har några % skatt som aldrig ingår i det angivna priset i USA, därav 331 $ i mitt fall. Bra mkt billigare än här iaf

Aha. Ja bra mycket billigare. Fast i mitt fall verkar jag få vänta lite till för min importör bestämde sej visst för att åka till Rio istället för hem.
 
Nä det är sant. Fast jag åker ju även snowboard och det lär det bli perfekt väder för imorgon =P
 
Ja det skulle jag gjort men det visade sej att han gjorde en luring och ljög för mej.
Ska ner och hämta den hos honom alldeles strax :)
Misstänkte nästan det eftersom han var i Rio strax innan jul. Varför åka dit igen liksom? :P
 
Ja nu är det ju kallt igen. Förhoppningsvis lägger sig isen igen. Till en början lär det vara dubbel-is men det ska vara kallt hela kommande vecka :)
Tyvärr jobbar jag tors-söndag så jag skulle vilja köra en vardag. Hur har ni det?

Nån som har vägarna förbi Uddebosjön och kan se hur isen är? Är det ok att köra där en vardag? Det sägs att det körs även på Stensjön, rakt söder om Uddebosjön.

Solen skiner. Jag vill ut och köra is med 500'an, inte sitta på jobbet! :4skrika
 
Last edited:
Ja själv fick man dom känslorna med medtanke på de perfekta vädret... Usch om de blir nån isköra för mig i år så får jag skaffa ett par fälgar till. Orkar inte byta till dubben nu när jag väl tog mig tid och krängde på sommar sulorna. :huvet

Kan ta en kik kommer nog om inte annat köra förbi där i morgon, så kan jag kolla hur de ser ut. Vet inte hur de är på vardagarna, Dubbelis kan funka bara den är tillräckligt tjock. Vet att de var de när vi var ute i Flisby och körde sist.
 
Ja nu är det ju kallt igen. Förhoppningsvis lägger sig isen igen. Till en början lär det vara dubbel-is men det ska vara kallt hela kommande vecka :)
Tyvärr jobbar jag tors-söndag så jag skulle vilja köra en vardag. Hur har ni det?

Nån som har vägarna förbi Uddebosjön och kan se hur isen är? Är det ok att köra där en vardag? Det sägs att det körs även på Stensjön, rakt söder om Uddebosjön.

Solen skiner. Jag vill ut och köra is med 500'an, inte sitta på jobbet! :4skrika

Kom ner till Vaggeryd, här ligger isen tjock.
Bilar är ute o sladdar idag.
Servicestugan är ju inte långt i från heller ;)

/Danne
 
typiskt att jag jobbar 7 dagar i sträck nu då...får hoppas på is nästa söndag också. Men det skulle väl hålla sej kallt ett tag nu så kanske kanske.
 
Jag tyckte mej se tjock och fin is på Munksjön. Kom igen då. Nån som vågar ut och sladda där? :P
Men skämt åsido vad gäller rent lagmässigt när det gäller att köra på frusna sjöar?
 
Vad jag förstår är Isar lite Ingemansland när de gäller körningar.

Hittade ett uttalande av Transportstyrelsen gällande detta:

"Det är tillåtet att färdas på is i samma utsträckning som på öppet vatten. Is är inte barmark, vilket innebär att det inte finns något allmänt förbud att köra på is med motordrivna fordon. Men länsstyrelsen kan utfärda förbud mot sådan körning om det behövs med hänsyn till naturvård eller friluftsliv. Regler för körning på is kan också tas in i lokal trafikföreskrift. Uppgift om lokal trafikföreskrift finns hos kommunen och Polisen.

Så i värsta fall får man kolla med dom lokala trafikföreskrifterna hos kommun/polisen.
 
Ser ju ut som man får lägga på dubben i allafall nu om man ska få ha roligt med Crossen, men får hitta nån som kan göra de för en billig slant då jag inte pallar själv att stå och kladda med de när jag precis lagt på Sommardäcken. :huvet :gnissla
 
Wheee

Jag var på och ikring Hjortsjön i Vaggeryd idag och testade GoPron och CR500'an. Riktigt kul och jag är helnöjd med båda! (jag redigerar filmen ikväll)
 

Bifogat

  • Wheee2.jpg
    Wheee2.jpg
    106 KB · Visningar: 33
  • Path.jpg
    Path.jpg
    239 KB · Visningar: 35
  • Wheee3.jpg
    Wheee3.jpg
    58.3 KB · Visningar: 39
Last edited:
Oh nice... man blir ju inte mindre sugen... På med dubb och ut på is... pronto.. :D
Ska bli intressant att se filmen... :tummenupp
 
Status
Ej öppen för fler svar.
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top