Nylund kör för KTM i Pro Superbike 2009

oops164

Smed
Gick med
13 Aug 2003
Ort
Göinge Fridhem/ Kristianstad
Hoj
Tösernas leksaker,
Nylund kör för KTM i Pro Superbike 2009
Örebros egna roadracingstjärna Andreas Nylund väljer att sadla om till en ny säsong och en ny hoj. I veckan blev det klart att Andreas åker för KTM Scandinavia nästa säsong.

32-åringen som har hållit igång i cirkusen i fem år väljer nu bort Yamaha för en KTM RC8. En hoj som kom förra vintern och har körts i den finska superbike serien av Vesa Kallio och Sami Penna. De gjorde även debut på svensk mark i somras på Gelleråsen, Karlskoga.
- Det känns som en riktig nytändning för mig och mitt Team, en helt ny hoj och mycket bättre förutsättningar. Jag känner verkligen för det här projektet och hoppas jag ska kunna vara till hjälp med utvecklingen av RC8. Jag vet att hojen har potential att vinna race, det har Vesa visat i finnland där han vann de två avslutande racen i Superbike-serien. Jag testkörde RC8an i somras och den passar verkligen mig som förare. Det är en ära för mig som förare att komma in i ”KTM familjen”! Så himla kul att de vill ge mig chansen, allt känns kanon just nu! Det ska bli så fruktansvärt roligt att komma igång med 2009-års säsong, nu har vi verkligen möjligheten att slåss i toppen av Pro Superbike, säger Nylund.

KTM Scandinavia är etablerad i Örebro men har främst hållit på med enduro och motocross. I roadracingbranchen har de inte funnits så länge men utvecklingen har redan kommit långt. KTM ser med tillförsikt fram mot 2009 års Pro Superbike-säsong.
- Vi jobbar hårt med RC8 nu och mycket är på gång inför 2009 års säsong säger Joachim Paulsson ansvarig för Pro Superbike satsningen på KTM Scandinavia.





Saxat från STCC.se
 
Härligt med ett Mc märke till i klassen:tummenupp
 
:tummenupp ska bli ett sant nöje att följa denna cykel i pro superbike:yoparty ....lycka till
 
Grattis NewLund! Det är du värd!! Hoppas det går bra för dig, samt att du kommer och gästar i den RIKTIGA serien, Battle of The Twins! :D :tummenupp
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top