Nybörjarfrågor kring bromsar.

daspunner

Medlem
Gick med
1 Mar 2019
Ort
Varberg
Hoj
2008 Kawasaki ER6N
Tja!


Hur köper man bromsdelar till en motorcykel? Är de märkesspecifika eller kan en skiva/ok passa flera fabrikat o modeller?

Självklart olika emellan cyklar men hur mycket olja rymmer ungefär en en krets på en motorcykel?

Tyvärr är mina hyfsat nyservade så jag har ingen anledning o ge mej på mina bromsar än. :D


/Dave
 
Enklast är att köpa märkesspecifika delar, det finns absolut bromsok, belägg och skivor som passar flera märken och modeller, men det gäller att hitta rätt.

Ett bromssystem innehåller mellan c:a 3 deciliter och upp till en liter bromsvätska, beroende på märke, modell, typ av bromsar, ABS-enhet osv.
 
Bromsbelägg passar oftare flera olika hojar, eftersom samma ok kan användas på alla möjliga modeller.

Bromsslangar finns både modellspecifika och custom made med rätt mått. Ofta har tex original en slang till ena oket och en därifrån till det andra, medan eftermarknads har en till varje ok direkt från bromspumpen.

När vi ändå pratar bromsar, bromsvätska DOT4 och DOT5.1 är glykolbaserad och hydroskopisk, DOT5 är silikonbaserad och är INTE kompatibel med DOT4/5.1, den är heller inte hydroskopisk. Hydroskopisk är bra, eftersom det blir kondens i ett bromssystem, och man vill att det är en homogen blandning i bromssystemet. Man brukar pratat om torr och våt kokpunkt, dvs när bromsvätskan är ny, ren och fräsch, och våt när den har absorberat maximalt med vatten. Silikonbaserad bromsvätska blandar sig inte med vatten, och kräver mer frekventa byten, eftersom man inte vill ha en skvätt vatten nere vid oken, som kokar betydligt tidigare än den mest usla våta bromsvätskan, och när vattnet kokar blir det plötsligt gasform, och då försvinner allt tryck och du är utan bromsar. Sällan ett problem på landsväg dock, men ändå.

Man bör heller inte ersätta den ena sorten med den andra, eftersom packningar mm är gjorda för den ena sorten. Följ helt enkelt det som står i manualen eller på locket till påfyllningen.

Bromsvätska är också väldigt bra på att ta bort lack mm, så om du spiller, torka av det fort!

Vissa bromsar, tex Magura och Shimano (Shimano är till trampcyklar dock) har mineralolja, så fyll inte på din MTB med samma flaska som du har till hojen :fakta
 
Nyheter
Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Smarta garageprylar från IVON!

IVON motorcykellyft, 450 ki...

Med ny V-twin och monocoque-ram

Ducati presenterar nya Hype...

Slutstrid i MotoGP

MotoGP-säsongen börjar lida...

CFMOTO V4 SR-RR

CFMOTO presenterade sitt pr...

Honda V3R 900 E-Compressor

Honda V3R 900 E-Compressor ...

Indian Concept Girder – En framtidsvision?

Indian Concept Girder är en...

Back
Top