Nya Kawasaki Z1000 2007 [bilder]

rogka566 skrev:
2590020 more...

125hk? Varför tar de bort all effekt bara för att de tar bort kåporna? Jag antar att det är en ZX-10R motor som sitter i den där. Jag slår vad om att om de gjorde en enkätundersökning bland spekulanter och frågade om de vill ha 125hk eller 175hk så skulle majoriteten vilja ha 175hk. Då skulle de dessutom inte behöva ändra något alls i motorn utan kan använda samma delar som till ZX-10R vilket borde vara billigare i produktionen och lagerhållning. Försäkringen blir ju inge billigare heller, inte i Sverige i alla fall men jag vet inte hur det funkar på andra stora maknader som t.ex USA, Japan eller övriga Europa.
 
Verkar faktiskt vara "gamla" motorn. Volym, effekt och vrid stämmer nästan exakt med den. Hade hoppats på något i FZ1-klassen.
 
Förstår inte heller varför man trimmar ned motorerna så mycket, man lider ju inte direkt av dåligt vrid från låga varv på moderna 1000cc hojar. Ändrad utväxling borde räcka.
Å andra sidan så är det möjligt att man sparar pengar på billigare ventiler, dito fjädrar, kolvar, stakar, drev mm. vid lägre effektuttag? Men nog kan man tänka sig att betala för detta om effekten är rätt :-)
En sak är säker, de gör det inte för att de ska käna mindre pengar.....
 
DR-Zätare skrev:
2590082 125hk? Varför tar de bort all effekt bara för att de tar bort kåporna? Jag antar att det är en ZX-10R motor som sitter i den där. Jag slår vad om att om de gjorde en enkätundersökning bland spekulanter och frågade om de vill ha 125hk eller 175hk så skulle majoriteten vilja ha 175hk. Då skulle de dessutom inte behöva ändra något alls i motorn utan kan använda samma delar som till ZX-10R vilket borde vara billigare i produktionen och lagerhållning. Försäkringen blir ju inge billigare heller, inte i Sverige i alla fall men jag vet inte hur det funkar på andra stora maknader som t.ex USA, Japan eller övriga Europa.


Tror du slog huvudet på spiken. minns att en viss ninja gjordes snällare i motorn året efter pga av just en sån undersökning. minns inte vilken årsm de var men tydligen var den för extrem enligt dom som kört den:huvet
 
Nyheter
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025

Nu är det klart att världen...

Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Back
Top