Nya fartkameror för dåliga!

Busafreak skrev:
2436271 ....
Hur många liv har kamrorna räddat och till vilken kostnad?
....

Det argumentet ska du nog spara på ett tag. Statistiken på de första nollvisions-vägarna i trestadsregionen talade sitt tydliga språk. Efter att tidigare ha varit x antal svåra personskador per år så var var talet x inte längre mätbart i samma enheter som tidigare. Sänkningen var enorm och efter ett par års provande så hade man fortfarande in haft EN svår olycka som kunde ge ett decimal-tal att jämföra med.

Jag tror personligen att kamerorna, precis som vajer-räckena, kommer bevisa sitt eget värde och som jag sagt tidigare - jag tror att det är en investering som betalar sig själv i bötesintäkter.
 
Kamerorna funkar säkert fin-fint och statistiken blir säkert bättre men...jag kan inte förmå mig att se positivt på dem. Det går bara inte. Jag blir bara :mad: !
 
equinoxlb skrev:
2438405 Kamerorna funkar säkert fin-fint och statistiken blir säkert bättre men...jag kan inte förmå mig att se positivt på dem. Det går bara inte. Jag blir bara :mad: !
De äldre kameraboxarna kunde brytas upp och tömmas på en finfin digitalkamera..
Det måste ju ändå varit positivt för tjuvarna!!
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top