Ny medlem med NTV 650

NTV janne

Ny medlem
Gick med
5 Jun 2006
Ort
Staffanstorp
Hoj
Honda NTV 650
Hejsan

Är en ny medlem men gammal MC åkare. Har avverkat ett antal MC

Körde en Suzuki 250 som var fel på i 2 mån. (den drack olja som ett såll) Fick bytt den så fort som möjligt till en CX 500 detta var mellan 1990-93 utomlands. Jag tyckte CX maskinen var råstark och bra.

Senare i sverige ville jag ha ett enkelt fortskaffningsfordon till arbetet och gjorde det med en CB 400. Den var för vindkänslig och for som en jojo på vägen då man passerade större fordon som lastbilar och bussar. hade den ett år.

1998 köpte jag en 1983 XJ 900 med kardan och tillräckligt med kraft och den var stabil och perfekt pendlarhoj. Men vart år tyckte besiktningen att fram fjädrarna var förmjuka eller hittade andra fel som hjullager fram kassa. Alltid ombesiktning. Jag behöll den emellertid tills den ej gick att starta mer.(skrotade den nu för 1 mån sen) Det rasslade bara i motorn vid start.

Jag var innan ute och provade Yamaha 600 diviasion, Yamaha 535, BMW k100RS -84

Valde sen efterföljaren till CX 500 med märke HONDA var i mitt tycke bra. Deras NTV 650 revere. Deras nyare maskin som senare kom 2000 med kåpor var för dyr i mitt tycke för att ha en tillförlitlig hoj.

Framtiden får se om det är bra pendlar hoj med lagom klös och stabilitet.

Annars vill jag köra med den ca 5 år och sen byta upp mig till en 10 år nyare hoj igen.

MC TILL ARBETET ISTÄLLET FÖR BUSSEN ÄR KALAS SOM TRANSPORTMEDEL.Det går fortare och är betydligt roligare. :banana
 
Last edited:
Välkommen :) Hehe vet hur det känns med vindkänsliga fordon, och inget kan man göra då de börjar förutom att stanna :(
Hondor är fina :tummenupp
 
Välkommen! Jag har en Revere i garaget som jag har lotsat en kompis till körkort på.
 
Nyheter
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Back
Top