Ny mc, lackskydd?

ThePreToriaN

Medlem
Gick med
5 Jul 2010
Ort
Borås
Hoj
Suzuki S650S -02, Kawasaki Z1000SX -11
Blev som sagt en ny Kawasaki Z1000SX 2011:a :hihi men behöver man tänka på lackskydd? dvs lackkonservering. JohansMC rekommenderade nån form av skydd :confused:, men vi gick inte vidare med diskussionen då.
Hur har ni andra gjort med era nya hojar?.
Kanske räcker med skyddfilm på de utsatta delarna för stenskott etc? :va
 
Tjör i ur o skur från mars-dec, haft två nästan nya hojar och de har klarat sig bra.. Honda båda två. Sen beror det ju på hur petig man är men kan man få det för rätt peng är det väl en bra rekommendation. Det man kanske ska tänka på är att rekondfirmor inte alla ggr har svart bälte i att tvätta/polera motorcykel, är ju ingen raketforskning (bereonde på vem man frågar dock) men deras tvättmetoder kan ju vara lite "hårdhänta" eller fort och fel.

Funderat på det själv men aldrig blivit av, gjorde en Ditec behandling på den enda bil jag köpt brand new vilket jag var nöjd med.. behandlingen inte köpet.
 
Hojen är ju helt ny så att själv lägga på en bra lackförsegling (typ Sonax) kan inte vara något problem alls?

Jag skulle ha köpt på mig bra schampo, bra vax, och en bra lackförseglare och sen ägnat ett par timmar åt det.
Det är inte mycket lack på en hoj heller, så kör hårt! :yoparty
 
Klart du ska lägga på lackskydd på en ny och fin hoj. Men gör det själv, det är enkelt att göra nu innan hojen börjar bli repig som måste poleras bort
 
*/ ?>
Nyheter
Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Back
Top