Ny här :)

sniegel

Ny medlem
Gick med
22 Jun 2014
Ort
Haninge
Hoj
Suzuki GSX 750 -98
Tjo!

Är en kille på 24 år från södra Stockholm som igår klarade min uppkörning i Tullinge :D
Har övningskört på Farsta trafikskola som ligger i Håga ute i Haninge.

Lite synd dock att jag tog det så pass sent då säsongen snart är över.. =(
Den hojen jag kört har varit Honda hornet från skolan som jag tyckte bra om.
Har dock börjat få upp ögonen mer för lite mer offroad stuk då de ser mer bekvämt ut samt att jag gillar att äventyra utanför de bekväma asfaltsvägarna bland annat men ändå få en behaglig upplevelse på landsvägar också :)

Blir nog att vänta tills i vår om jag inte hittar något jättebra klipp i vinter. Tänkte höra med er vilka offroadhojar ni föredrar? De jag kikat på har varit BMW F800GS, Africa Twin, Transalp, Triumph Tiger samt Aprilia pegaso (hört dåliga rykten om sistnämnda, krångel dyra delar etc)


Vilken av dessa kan vara bäst för en nybörjare samt bekväm även för medpassagare? Fördelar nackdelar?

Hade tänkt lägga mellan 30-40k

Tack på förhand :)
 
Vad i helsicke gör du uppe kl. 04 på morgonen:va

Var du uppe och tittade på termometern så kan man ju tro att säsongen är över men det är den ju inte.
Välkommen till forumet och grattis till körkortet.
 
Hej och välkommen! :hej

Jag har tyvärr ingen erfarenhet av hojarna du är intresserad av...
 
Välkommen!
Och, hörrö! :7peta Med de hojvalen så kan du väl för sjutton inte tycka att säsongen är slut! :fakta
 
Jag? Nej, jag tycker att säsongen är långt ifrån slut :) kör tills det blir halt!
 
Med dom hojvalen så är du på helt fel forum...
Precis som alla fiddy åkare..

Prova "geggpelle.com"..

Skojade bara lite, grattis till lappen och välkommen...

BMW är alltid trevligt :)
 
Gatulerar till kortet och angående säsongen så är det bara att köra på.Får då och då denna tid på året frågan när det är tid att ställa undan hojen.Men kan ju undra varför när vi igår hade +20 grader i Skåne.Bara att gasa på så länge det inte är halt med andra ord. :crash
 
Hoppsan, ser nu att jag råkade kapa en tråd! Trodde jag gjorde mitt inlägg i själva kategorin! :3freak:smasha

Sorry Sniegel!

Moderator kan gärna bryta ut mitt till eget inlägg om möjligt!
 
Hoppsan, ser nu att jag råkade kapa en tråd! Trodde jag gjorde mitt inlägg i själva kategorin! :3freak:smasha

Sorry Sniegel!

Moderator kan gärna bryta ut mitt till eget inlägg om möjligt!

Hej och Välkomna ! Grattis till kortet båda 2 ! :tummenupp
Ni har nog rum båda här ! :)

De är ju nu off road säsongen börjar ! Ingen orkar väl "piska grusväg" med 30 C i skuggan va ?:va
 
Vart iväg och köpte en Hoj dag! Tänkte att de får bli en lite billigare o lättare hoj så blev en Suzuki GSX 400 från 83 för 6000kr. Skattefri, 30kr/mån försäk och ca 0.35 blandad körning :) Ska köra in mig på denna och sen köpa en dyrare i vår :) Hojen lär ju inte gå ned i värde under ett år till då den är nästintilll toppskick :)
Går som fan också :yoparty
 
Suzuki GSX är ett bra val! :yoparty kanske lite partisk men jag älskar min :rock
 
Håller med om att i era mått så är det säkert en riktigt slö hoj men för mig är det nog det snabbaste o piggaste jag kört på 2 hjul förrutom skolans, dock kunde man ju inte leka runt som nu när man har en lärare bakom sig..

Men övar upp mig på denna sen blire större till våren, ska bli intressant o se hur en "pigg" hoj känns =D
Kört i flera dar i sträck på denna o den går hur bra som helst, dock gick kopplingsvajern av däruppe så fick beställa en ny på lelles precis, kan nog inte vara jättesvårt att byta? :dummer
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top