Bikerbitch
Stolt mamma
Välkommen hit! Italienska är ett väldigt vackert språk och det är säkert ett vackert land, någongång kanske man tar sig dit.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.

ec2bme skrev:Ciao Luciano!
Jag är mycket imponerad av din kunskaper i svenska. Du är jätte duktig tycker jag.
Min pappa är italienare (från Napoli). Han och mamma bor i närheten av Lucca. Närmare bestämt "Brandeglio" i "Bagni di Lucca". Dom har bott där i snart 2 år, efter att pappa har bott i sverige i 39 år. Jag åker dit 3 till 4 gånger per år, och tycker jätte mycket om italien.
Undrar en sak bara... Varför åker du inte på en italiensk mc. De finns ju inget bättre. Särskilt då Aprilia.![]()
Ciao Luciano! Come stai?tv1000 skrev:tack ec2bme,
Jag är i Sverige just nu, i Borlänge. Det är ganska varmt![]()
Kul att du kommer så ofta i Italien, har du lärt dig lite italienska då?
Jag vet vart Lucca ligger, inte precis var Brandegllio är, men det nåst var nära. Vad gjorde din pappa i Sverige, om jag få fraga?
varför åker jag inte på en italiensk mc? bra fraga.
Jag hdde 2 Ducati innan, men nu hadde inte så mycket pengar för att köpa en "998" eller en "999", och jag behovde en hoj för att jag crashade min sista i Juni.
Kanske (vet ej) i 3 eller 4 år. vi få se.
hej då,
Luciano.
ec2bme skrev:Har du provat Aprilia någon gång. Jätte-fina motorcyklar faktiskt, och lite billigare än Ducati.
Hur menar du? Det är två olika språk ur samma språkgrupp (den romanska) på samma sätt som svenska och tyska är exempel på två olika språk ur den germanska språkgruppen.Henken skrev:Edit: Nån som kan förklara på ett någorlunda sätt vad som skiljer spanska & italienska?
sgtpepper skrev:Hur menar du? Det är två olika språk ur samma språkgrupp (den romanska) på samma sätt som svenska och tyska är exempel på två olika språk ur den germanska språkgruppen.
|
|
IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras
EURO MOTO ersätter inte IDM... |
|
|
Galfer skärper greppet om racing
Pressrelease från Galfer: ... |
|
Vi provkör Indian Chief Vintage
Screenshot I kommande nu... |
|
|
|
Ducati DesertX 2026
Ducati DesertX 2026 – ännu ... |
|
|
KTM firar 100 år av 6DAYS
KTM firar 100 år av 6DAYS® ... |
|
|
Snabbladdad ny 94-hästars elhoj
BBM Hiro – ett helt nyutvec... |
|
|
KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design
Efter flera decennier tills... |
|
|
Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni
Retro möter racing – Ducati... |
|
Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026
Voge DS 800 X Rally är en n... |
|
|
|
Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik
Harley-Davidson fortsätter ... |