Nurburg Ring [New laprecord]

maxximus

En stor s(t)ake!
Gick med
25 Sep 2003
Ort
Hemma
Hoj
Dniepr
I senaste nr:et av PB bikes [augusti 2007] kan man läsa om "Röde Baronen" som har sprängt Helmut Dähnes gamla rekord på Nurburg Ring med en orginal Aprilia RSV 1000 Factory.

Nya banrekordet för mc lyder på: 7 min. 32,6 sekunder:tummenupp

Han sade dock att om man tog mellanskillnaden (i pengar räknat mellan Factoryn & Gsxr750-06) & lade dem på Öhlinare & helsystem på gixxern så skulle han klara av att köra varvet på ca 7 min. 20 sekunder???!!!:näsblod
 
Nån tyskjävel som bor i närheten av banan. Han var god vän med Jurgen Muller.
 
Finns det bevis på det? film eller liknande? Trode inte man fick köra efter rekord på nürburg längre.

Fürstenhoff va väl under förra rekordet också?
 
Skall genast ringa Jurg Müller och kolla fakta!! ;)

/Fürstenhoff.

Ps!
Han är dock INTE snabbast runt "Ringen" till trotts denna tid!! :D
Minst 2 förare som kört fortare på varsin GSX-R1000K5/K6!! ;)
Ds!

EDIT: Precis pratat med Jurg Müller himself och han känner inte till denna sk REDBARON och i fråga sätter totalt detta sk rekord som en skröna då han som han själv sa "har hyffsat bra koll på vilka som har förmågan/kunskapen att köra på dessa tider - REDBARON, WHO?????"
/Fürstenhoff.

Utan bevis är det som allt annat. Enbart snack.... Så länge det inte finns nånting som bevisar det existerar inget nytt rekord heller.
 
Bildbevis...

Vad är detta då??
 

Bifogat

  • 1.jpg
    1.jpg
    93.4 KB · Visningar: 106
  • 2.jpg
    2.jpg
    99.6 KB · Visningar: 103
  • 3.jpg
    3.jpg
    95.6 KB · Visningar: 117
Tiden i PB är "Bridge To Gantry" och är inget jävla rekord, den som kan sin engelska och läser mer än bara rubriken ser att det är ett "rekord" i PB:s egna tester, inget annat.

Dähnes varv på http://www.bike.se/content/1723/ är satt med stillastående start och kalla däck, med start och stopp vid gamla start och mål, dock utan GP-slingan, bara sköna gröna Nordschleife. Fy fan va ja längat dit nu! :yoparty :yoparty :yoparty
 
Tycker de borde ha en vecka per år där folk som vill slå varvrekordet i olika klasser kan köra från start till mål. Då skulle vi få "riktiga" rekord som inte kan ifrågasättas.
 
Back
Top