Nu ska jag köpa MC igen

meshboy

Ny medlem
Gick med
8 Apr 2008
Ort
Katrineholm
Hoj
R1-04
Abstinensen har varit för hård efter jag sålde min zx6r, nu är det dags igen.

Jag kollar på lite hojar, självklart så är det många parametrar som spelar in när man ska köpa, jag kommer att sikta på en R6 eller en Gsx-R 600, 750

Det jag tänkte höra om är antalet mil, kanske bättre med en hoj som rullat 3000mil och är bra servad ser fräsch ut. Men frågan är ändå, känns som om problemen kan komma runt 3000mil,

Hur långt kan en sporthoj egentligen gå?
Tänkte köpa en med miltal runt 2700mil.

ingen här på forumet som säljer en fin R6:a i Göteborgstrakterna?

Synpunkter välkommna!
 
Ät hojen servad så brukar det inte vara någon fara väl. Vet av en del zx9'or som gått en bit över 5.000mil och fortfarande rullar frammåt ;)
 
bara undrar om den typen av sporthoj är skapad för att gå mer än typ 4000mil eftersom de oftast blir hårt pressade..



Nej, vid 4001 mil spontandetonerar dem.

En hoj som har skötts bra rullar över 5000 mil utan minsta problem, stirra dig inte blind på miltalet, en hoj med 4000 mil kan va bättre än en med 3000. .Allt beror på hur ägarna sköter om den.
 
Det gjordes ett test av någon sporthoj som gick 5000 UTAN reparationer och fick stå ute i vått och torrt+snö i någon tidning. Tror det va en gsxr. Den funkade fortfarande om jag inte mins fel. Är en hoj bara servad som den ska och normalt körd ska det inte vara några problem med miltalet.
 
Det gjordes ett test av någon sporthoj som gick 5000 UTAN reparationer och fick stå ute i vått och torrt+snö i någon tidning. Tror det va en gsxr. Den funkade fortfarande om jag inte mins fel. Är en hoj bara servad som den ska och normalt körd ska det inte vara några problem med miltalet.
Kolla in http://www.motorradonline.se/ denna mc tidnin g river dom isär olika hojar som rullat 5000mil och dom flesta är nästan i mekaniskt i nyskick
 
Hur illa är det om inte serviceboken är ifylld, många är ju mek själva och sköter sånt själv, vågar man köpa utan ifylld bok?
 
Nyheter
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Back
Top