Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Kyckling skrev:Du kan väl ha födelsedagskalaset på isen?
Säga som det är att på lördag fikas det utomhus på en sjö och de som är frusna och vill fika inomhus får komma på söndag.![]()
TERMINATOR skrev:jag vill åka i helgen men då på plogad bana
Evil M skrev:Ska ni åka någe is i helgen? Finns en plogad bana 2km söder om Askersund som jag har tänkt åka på i helgen. Vart ska ni köra om ni kör?
erik skrev:Bra idé, ska presentera den hemma sen...
Blir det som i lördags funkar det bra även utan plogning. Plogat är iofs klart bäst men det går att få lika roligt ändå.
Hur var det i Askersund? Mycket folk, tjock is, gott kaffe? Körs det nästa helg också?
TERMINATOR skrev:jag åker gärna A-sund på lördag, men frågan är vädret, det ska bli milt, NA vädret stämmer inte överens med vad tv visade
erik skrev:Hur var det i Askersund? Mycket folk, tjock is, gott kaffe? Körs det nästa helg också?
Evil M skrev:Det var helt okej, han som har plogat började ploga med traktor men körde sönder snöblat och körde vidare med 4-hjuling. Man ser ju hur bred banan var på bilderna jag la in, vissa kurvor var lite smalare.
I söndags var det bara jag och 3st till som åkte stora hojar sen var det några knattar men dom åker på en egen bana. Var ju snöserien i lördags så många åkte nog av sig då.
Isen vet jag ej hur tjock den är men det stod en crossbuss typ modell större taxi buss parkerad på isen. Kaffe vet jag inget om då jag ej dricker det. Troligtvis kommer det gasas i helgen igen. Ska ringa killen som plogat på fredag och höra lite mer har jag tänkt.
Angående vädret så kommer det inte göra nått åt isen, om det inte blir stekande sol i några dagar. Det sämsta är ju att vallarna blir hårda när det fryser på igen.
TERMINATOR skrev:finns nog ingen is kvar i helgen + 5,4 gr just nu
nej nej våren är stark på G nu.. 6+ idagMattias650 skrev:Skulle visst bli kallare till helgen igen. Tyvärr...![]()
TERMINATOR skrev:i morrn ska vi sladda lite
erik skrev:Jag ska inte köra men kommer kanske ut och tittar en kort stund. Markera på kartan var ni kommer köra så får vi se om jag dyker upp.
Kyckling skrev:Det blir Körning i Mellösa imorgon om inget ändrar sig under kvällen.
Kyckling skrev:Det blir Körning i Mellösa imorgon om inget ändrar sig under kvällen.
TERMINATOR skrev:![]()
![]()
karta, vi tänkte åka där ringen är
från örebro, åk till mellösa och igenom, efter mellösa sväng vä mot segelsjö, efter några km sväng vänster mot katrinelund, följ vägen tills ni åkt igenom en liten by med hus, sväng sedan höger ner i skogen, följ den vägen ner till sjön
erik skrev:Egentligen vill jag komma ut och kolla en snabbis men jag hinner nog inte ens det... Provborrade i Gillberga idag och där var det närmare 50 cm is samt nästan 1 dm skare uppe på det. Dock var detta endast 15-20 meter från land.
Där får ni nog slåss med pimpelfiskare va?
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |