Nu får det vara nog! - 10kg ska bort!

Martin skrev:
2436302 Nej, energi in - energi ut

Det spelar ingen roll om du går din promenad på morgonen eller kvällen, eller vad du nu vill göra. Finns inget som magiskt ökar din förbränning heller.
Surt va?
Nej du har inte koll på läget för så funkar inte kroppen.
Du kommer förbränna mera FETT från magen om du går på morgonen innan du ätit.
Orkar inte gå in på varför men så ligger det till iaf.
 
crossniklas skrev:
2436417
Nån som har ett tips att försöka få bort lite granna överflödig hud utan att tappa muskelmassa. Finns det något kryphål dära? Ska iaf fån och med nu sluta med lite av skiten man ibland får i sig! :)
Tja, styrketränar du? Om inte så är det bara att börja, har man inte styrketränat förr och börjar med det så kan man kanske t o m öka lite i muskelmassa samtidigt som man minskar i fett.
Men annars är det i regel väldigt svårt att bygga muskler samtidigt som man ligger på kalori- eftersom det innebär en negativ kvävebalans. Man kan minska den negativa kvävebalansen genom att äta mer protein.

Dessutom är det bättre att dela upp måltiderna vid flera små mängder per dag eftersom kroppen inte kan lagra protein utan det oxiderar bara till energi om man äter för mycket av det i en måltid. Det är bättre att äta 2 måltider med 25g protein i varje än en stor med 50gram.

Freddola skrev:
2436553 Nej du har inte koll på läget för så funkar inte kroppen.
Du kommer förbränna mera FETT från magen om du går på morgonen innan du ätit.
Orkar inte gå in på varför men så ligger det till iaf.
Ok :rolleyes:

-edit-
Eftersom Gruben redan har skrivit en ypperligt inlägg om ämnet så kan jag länka det här.
http://www.kolozzeum.com/kolozzeum/showpost.php?p=1595411&postcount=9
 
Last edited:
Jag är väldigt glad och tacksam över att jag inte har de problemen att behöva banta och gå ner i vikt...
Älskar allt onyttigt alldeles för mycket...
Dålig karaktär, jag vet, men jag har råd... ;)
 
Kia skrev:
2436686 Jag är väldigt glad och tacksam över att jag inte har de problemen att behöva banta och gå ner i vikt...
Älskar allt onyttigt alldeles för mycket...
Dålig karaktär, jag vet, men jag har råd... ;)

Rich n beatiful?

Vad gör man på SH då? ;)

Jag har inte problemet heller..visst jag kan vara nöjd med hur ja ser ut...men ett sixpack o bättre kondis e aldrig fel ;)
 
ZtreetFajter skrev:
2436754 Rich n beatiful?

Vad gör man på SH då? ;)

Jag har inte problemet heller..visst jag kan vara nöjd med hur ja ser ut...men ett sixpack o bättre kondis e aldrig fel ;)


Njaaa med att jag har råd menar jag ju att jag har råd att äta onyttiga saker några extra kilon är inget jag får panik över...

Vad jag gör på SH... raggar såklart... eller nää inte nu längre...

Visst sant lite rutor på magen jobbar man ju på och kondis skadar ju aldrig heller, håller helt med.... :tummenupp
 
Martin skrev:
2436556 Tja, styrketränar du? Om inte så är det bara att börja, har man inte styrketränat förr och börjar med det så kan man kanske t o m öka lite i muskelmassa samtidigt som man minskar i fett.
Men annars är det i regel väldigt svårt att bygga muskler samtidigt som man ligger på kalori- eftersom det innebär en negativ kvävebalans. Man kan minska den negativa kvävebalansen genom att äta mer protein.

Dessutom är det bättre att dela upp måltiderna vid flera små mängder per dag eftersom kroppen inte kan lagra protein utan det oxiderar bara till energi om man äter för mycket av det i en måltid. Det är bättre att äta 2 måltider med 25g protein i varje än en stor med 50gram.


Ok :rolleyes:

-edit-
Eftersom Gruben redan har skrivit en ypperligt inlägg om ämnet så kan jag länka det här.
http://www.kolozzeum.com/kolozzeum/showpost.php?p=1595411&postcount=9

Njaa...började på gymmet i våras. Jo kör proteintillskott och så. Ähh det brukar lösa sig, man får va nöjd som man är! :tungan

Men vad har kreatin för verkan egentligen, sägs ju att det ska tas i samband med proteintillskottet?:confused:
 
ZtreetFajter: Jag har nu testat det däringa GI som är så himla poppis och som du fnulade på. Kört det i en månad och tappat ca 8 kg. Inte alls särskilt sträng kost, alltid mätt.
Tror dock inte att jag har käkat så mycket grönsaker per år som jag gjort på en ynka månad nu.. he he. Har inte motionerat några större mängder, utan bara cyklat till/från jobbet 15 min per väg.

Denna metod kan nog vara en bra start för de som vill märka resultat snabbt och bli mer motiverad. :-) I längden så får man göra som övriga säger, motionera/styrketräna mera och tänka på vad man äter i övrigt. Finns inga genvägar tyvärr.
 
Gå NER i vikt??

Jag ska upp en 5-10kg, ska vi byta :)

Jag läste på sidan om kreatinet som Martin la upp. Det står där att det inte finns några biverkningar.

Men jag är rätt säker på att man får njursvikt om man käkar det för länge, max 4v står det väl på paketet/påsen/burken.

Men det ger en jäkla skjuts i musklerna medans man äter det, psykologiskt? Kanske, men vad gör det så länge det funkar.

Lycka till ztreetfajter
 
Kan bara inte hålla mig borta från en mattråd :)

Finns en till bra anledning att äta lite extra protein, det mättar.

Ät inte dagens lunch, om ni inte har snorkoll på att den är nyttig.

Drick kaffe också, för mig dämpar det hunger och man kan träna intensivare.
Ökar även fettförbränning vid träning.
Även ett nikotintuggumi istället för onödigt mellanmål kan vara på sin plats.

Om ni verkligen vill tappa kilo finns det ett bra sätt, utöver det som nämns.
1. Skaffa bra kondition, skynda långsamt.
2. Träna kondition ca 1,5h i sträck tills man "går in i väggen".
3. Fortsätt i en timme till.


När ni är igenom väggen så bränner ni väldigt mkt fett eftersom kolhydraterna i kroppen är "slut". Alltså man bränner lika mkt kcal efter väggen men en större andel tas av fett. Spelar eg ingen roll vilken idrott ni föredrar så länge pulsen är hög. Med fördel tränar man i grupp så att man peppar varandra.

@thailandsresenären. Jag skulle inte bantat innan jag åkte, folk som kommer tillbaka därifrån brukar vara smala ändå av någon anledning.

@Kia. Även om du inte lägger på dig fett så lär det lagras inne i blodkärl etc. Sgs alla människor skulle må bra av att äta mer "nyttig mat" eftersom den innehåller massor med ämnen som vi knappt har namn på ännu, utöver vitaminer och mineraler alltså. Men gör som du vill och njut av livet!
 
Mitt tips är: Träna som ett jävla as och ät mindre och oftare i form av smal mat. Du listar ut det själv säkert. Eller så kan du ta en sjukledighet, lägg dig på soffan och spela tv-spel. Tricket är att inte äta mer än en liten tallrik gröt om dagen. Så gjorde jag, funkade fint förutom att jag var nära att bli inlagd. Hälsa doktorn från mig sen när han frågar hur du fick en sån dum idé :tummenupp
 
Nursey skrev:
2437682 Hoppas intresseklubben antecknar flitigt nu:näsblod
Så nu är allt uppmätt och invägt och moronpromenaden väntar...

Kaffekoppen i högsta hugg..."träningsdagbok" upprättad

(Avser: Vikt,Midjemått,Promenad,Träning samt en bild!)

Uppdateras varje Onsdag kl: 0945

Nu j*vlar ;)
 
har kan inte så mkt om bantning jag har dock en teori

allt handlar om input och output.
hur mkt mat du trycker i dig och hur mycket du motionerar.
självklart är etta från person till person.

jag har tappat 14 kilo på 2.5 månader fårn 98 till 84 så nu skall jag se till att få allt löst skinn till att bli fast och någonstans där inne finns det magmusklar.

lycka till alla bantare. vi ses beach 2017. eller 2007 :-)
 
En viktigt sak som är lätt att glömma är att man måste förändra sina vanor till något man trivs med. Man är inte fet utan anledning, man är fet för att man äter för mycket. Visst en bantningskur med promenader och 3 burkar tonfisk om dagen går man ner i vikt av men vem pallar att käka tonfisk i resten av sitt liv? Nej, det gör man inte och därför faller man lätt tillbaka till de gamla invanda.
Förändra vanorna till något man trivs med och kan fortsätta med, en frisk människa blir inte tjock av att äta sig mätt. (Då menar jag inte proppsmälltvsoffe mätt.)
 
Funkar men...

Om du verkligen vill gå ner snabbt så kan du sluta äta kolhydrater och bara käka kött och grönsaker,frukt. Och ändå springa/promenera så kommer du att bränna fett.
Det funkar men det är inte roligt, man är trött som ett as och på dåligt humör.
Provade en vecka bara för skoj, men det inte kul.
 
Varför kan ingen leta fram "Träningstråden" så kan vi köra allt i den och slippa fjorton nya trådar per dag från folk med dåligt samvete efter sommarlovets lättja? För övrigt tycker jag att man kan börja med att träna sin karaktär om det är i Aug/Sep man kommer på att man ska träna, vaffan åt ni all jävla fetto-mat för hela sommaren då? Ölen, trodde ni verkligen den gjorde er lika snygg som ni kände er? :4skrika

I alla fall, plocka fram den hederliga gamla tråden. Jag hittar den inte.
 
Martin skrev:
2436302 Nej, energi in - energi ut

Det spelar ingen roll om du går din promenad på morgonen eller kvällen, eller vad du nu vill göra. Finns inget som magiskt ökar din förbränning heller.
Surt va?

Ju mer du äter desto mer förbränner du. Dels för att kroppen inte går på sparlåga och dels för att det går åt energi för att omsätta energi.

Därför bränner man mer efter frukost än före men det intressanta för viktminskning är ju istället vad man bränner. När kroppen går på sparlåga eller har slut på lättillgänglig energi så tar den av depåerna. Därför bränner man större andel fett när man inte ätit på länge.
 
*/ ?>
Nyheter
Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Back
Top