Nu är moppe tiden Över!

nae men ska man ha enduro hoj så ska man kunna skruva också.. det var inte fören jag skaffade min 125 jag började skruva riktigt.. jag bytte cylinder o kolven ringarna och allt mög och fixade avgasportarna själv. Jag hade som tur va sprängskissar öveer hela hojen. annars hade jag aldrig fått i hop RC valvet rätt kan jag säga + att vajern skulle sitta på ett spelcielt vis..
 
precis, i mitt fall köpte jag förra hösten en derbi senda -98 för 6500 defekt som jag tänkte jag kunde fixa ihop lätt o göra buisness på. men jag har rivit den 3 gånger nu. och jag lämnar snart skrothögen i sjön. men jag har lärt mig en jevla massa på hojen. vilket kommer komma till nytta sedan när ja köpt mig större hoj.
 
Kronen skrev:
2353731 det är inte det. tänk att du kanske bara ska ha hojen i två år. då är det bättre att köpa en lite äldre resp nyare billigare 125 och göra den fin. ktm o gas gas är dyyyra både att underhålla och att köpa. tänk på de. sen ska du ha körkort kläder etc etc. du kommaer att hamna på
60 000: kanske 70 000:- om du köper en ny ktm/gasgas.
fast de är heller inte så billiga beg.
om man köper en ny exc så landar allt på över 100k :skrämd
 
-Rosen- skrev:
2355656 om man köper en ny exc så landar allt på över 100k :skrämd
15000(crm)+15000(körkort)+4500(trädreparation)+1000 (kolv föra gången den skar) + 2000 (cylle å kolv nu) +10000 (utrustning) + 25000 (tm) - 15000 (crm) = 57,5 kkr Dyrt år..
 
Nyheter
Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top